Rodzaje bólów brzucha. Co mogą oznaczać?
Chyba nie ma na świecie osoby, która choć raz w życiu nie skarżyła się na ból brzucha. Jeśli występuje sporadycznie, często zrzucamy jego obecność na karb niestrawności. Czasem jednak zdarza się, że ból jest specyficzny i ulokowany w takim miejscu, które może sugerować nieprawidłowe działanie narządów lub rozwój groźnych chorób. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznawać rodzaje bólów brzucha i skutecznie je leczyć.
Ból brzucha jest subiektywnym odczuciem. Niekiedy faktycznie nie oznacza poważnego schorzenia i następuje w wyniku zatrucia pokarmowego lub po prostu niestrawności. Często nie jest potrzebna pomoc medyczna, a stosowane naturalne środki w postaci, np. ziołowych naparów oraz diety sprzyjają powrotowi do sprawności układu pokarmowego. Jednak warto wspomnieć, że w brzuchu znajduje się wiele ważnych narządów. Oczywiście - oprócz żołądka - umiejscowione tam są wątroba, trzustka czy nerki. Dlatego bóle brzucha zaliczane są do tzw. objawów nieswoistych. Co to oznacza? Jeśli występują, nie zawsze są przypisane do jednego schorzenia. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, by w porę reagować na postępujący ból.
Ten rodzaj bólu brzucha występuje najczęściej. Zlokalizowany jest na środku brzucha, gdzie jego centrum można uznać okolice pępka. Taki ból jest przez wszystkich znany, ponieważ przeważnie jest symptomem niestrawności. Oczywiście - oprócz bólu - występują również inne objawy. Co się do nich zalicza? Lista jest długa, ale warto wspomnieć o mdłościach, biegunkach, wymiotach, braku apetytu oraz ogólnym osłabieniu. Warto także zwracać uwagę na inne symptomy. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Jeśli ból nie jest silny, ale za to często nawraca, a towarzyszy mu krew w kale albo obecność śluzu, to znak, że cierpi jelito grube. Niestety, jelito cienkie również może swoje nieprawidłowe działanie manifestować bólem. W takim wypadku często charakteryzowany jest jako pulsujący i towarzyszą mu bardzo uporczywe wzdęcia.
Niekiedy, oprócz tego zlokalizowanego w centralnej części brzucha, czasami doskwiera nam taki, którego źródło występuje po prawej stronie. To właśnie tam znajduje się wątroba. Sama w sobie nie boli, ale kiedy zaczyna sprawiać problem, może się powiększać i uciskać inne narządy. Czasami wątroba może powodować stan zapalny, który obejmuje jej okolice. Oczywiście, warto zwrócić uwagę na rodzaj bólu z prawej strony brzucha. Niebezpieczny może być ten, które przypomina kolkę, gdy także występuje cyklicznie i miarowo, a z czasem się nasila. Co on może oznaczać? Jeśli połączony jest ze wzdęciami, wymiotami i nudnościami, a także promieniowaniem w stronę pleców, to jeden ze znaków kamicy żółciowej, która często wymaga interwencji lekarskiej. A co zrobić w przypadku, kiedy ból z prawej strony daje się we znaki i nie występują inne objawy? Wystarczy odciążyć narząd, poprzez racjonalną dietę, unikanie nadmiernej ilości tłuszczu, a także wstrzemięźliwość od alkoholu i papierosów.
Niekiedy ból brzucha zlokalizowany jest w jego dolnej części tak, że promieniuje na boki. Na ten rodzaj bólu narażone są przede wszystkim kobiety, ponieważ wiąże się z żeńskim układem rozrodczym. Najczęściej występuje poza miesiączkowaniem (szczególnie przed cyklem), ale może się nasilać w jego trakcie. Oprócz bólu, często towarzyszy im intensywniejsze niż zwykle krwawienie, a także upławy. Niejednokrotnie ból w dole brzucha połączony jest z bólem lub pieczeniem miejsc intymnych. Jeśli pojawiły się takie symptomy, to znak, że rozwija się stan zapalny lub nastąpiła infekcja układu rozrodczego.
Niekiedy bóle brzucha są nagłe i bardzo intensywne. Czasami mogą świadczyć o stanach, które zagrażają życiu. Do nich należy np. tętniak aorty. Jak go rozpoznać? Podobnie jak w przypadku schorzeń związanych z wątrobą, swój początek ma w prawym boku i promieniuje w stronę krocza oraz jest pulsujący (tak jak pracujące serce). Czujność powinien również wzbudzić ból pojawiający się pod mostkiem, który połączony jest z dusznościami, drętwieniem rąk, ponieważ może sygnalizować zawał.