Rzodkiewka w wiosennym jadłospisie

Ostry smak rzodkiewki sprzyja budzeniu organizm z zimowego letargu. Dzięki związkom siarki rzodkiewki pomogą odżywić osłabione po zimie włosy i paznokcie. Obfitują w potas, dlatego są rekomendowane dla nadciśnieniowców. Jakie jeszcze walory odżywcze i korzyści dla zdrowia zyskamy z tego maleńkiego warzywa?

Rzodkiewka powinna jak najczęściej gościć na talerzach osób zmagających się ze zbyt wysokim ciśnieniem
Rzodkiewka powinna jak najczęściej gościć na talerzach osób zmagających się ze zbyt wysokim ciśnieniem123RF/PICSEL

Trudny do zdefiniowania kolor rzodkiewki i duży kontrast pomiędzy skórką a białym miąższem warzywa, czyni z niego doskonały element dekoracyjny wiosennych stołów.

Rzodkiewka może być zjadana solo, używana jako odżywczy i jednocześnie ozdobny element kanapek, sałatek, twarożków czy dań obiadowych. Im bardziej ostra w smaku, tym większa jej wartość odżywcza.

Te, które możemy kupić w kwietniu i maju wyrosły pod folią lub w tunelach. Sadzone do gruntu mają zdecydowanie wyraźniejszy smak, pieką w język. Na takie rzodkiewki musimy jeszcze poczekać.

Wsparcie metabolizmu

Rzodkiewka pobudza łaknienie i procesy trawienne, może być pomocna w łagodzeniu dyskomfortu trawiennego i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak niestrawność, wzdęcia i gazy. Sprzyja dobrej pracy wątroby, działa żółciopędnie. Warzywo jest niskokaloryczne i polecane borykającym się z anemią i demineralizacją organizmu.

Działa wykrztuśnie  

Jest zalecana przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, a nawet astmie. Rzodkiewka działa wykrztuśnie i pomaga łagodzić męczący kaszel. Obecna w jadłospisie będzie hamowała rozwój infekcji, działa bakteriostatycznie i grzybobójczo.  

Dla serca  

Rzodkiewka powinna jak najczęściej gościć na talerzach osób zmagających się ze zbyt wysokim ciśnieniem. Warzywo obfituje w potas, który sprzyja dobrej pracy mięśnia sercowego i normalizacji ciśnienia tętniczego krwi.  

Rzodkiewka może być zjadana solo, używana jako odżywczy i jednocześnie ozdobny element kanapek, sałatek, twarożków czy dań obiadowych
Rzodkiewka może być zjadana solo, używana jako odżywczy i jednocześnie ozdobny element kanapek, sałatek, twarożków czy dań obiadowych123RF/PICSEL

Wzmacnia włosy i paznokcie  

Wiosną wiele osób skarży się na osłabione, wypadające włosy i kruche paznokcie. Rzodkiewka to prawdziwa skarbnica związków siarki, które wzmacniają włosy i paznokcie, zapobiegają wypadaniu tych pierwszych i łamaniu czy rozdwajaniu drugich.  

Ostrożnie

Rzodkiewki choć cenne odżywczo, nie dla każdego będą korzystne. Nie powinny ich jadać osoby borykające się z wrzodami, chorobami trzustki i dotknięte zespołem jelita drażliwego. 

Ewa Koza, mamsmak.com

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?