Reklama

Reklama

Samotność szkodzi sercu

Jesteś samotny? Uważaj na serce! Badania wskazują, że samotność zwiększa ryzyko śmierci w wyniku chorób sercowo-naczyniowych.

"Samotność jest dziś bardziej powszechna niż kiedykolwiek wcześniej. Poprzednie badania wykazały, że samotność i izolacja społeczna są powiązane z chorobą niedokrwienną serca i udarem, ale nie zostało to zbadane u pacjentów z różnymi typami chorób sercowo-naczyniowych" - wskazuje autorka badania, Anne Vinggaard Christensen, doktorantka z Kopenhaskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Danii.

Reklama

Zespół duńskich naukowców odkrył, że samotność wiązała się z dwukrotnie większym ryzykiem zgonu u kobiet i niemal dwukrotnie wyższym ryzykiem u mężczyzn. Badanie ujawniło również, że osoby, które czuły się samotne, trzy razy częściej zgłaszały objawy lęku i depresji - dotyczyło to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Badani wskazywali również na ogólnie niższą jakość życia.

Badanie zostało zaprezentowane na EuroHeart 2018, corocznej konferencji pielęgniarskiej Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Vinggaard Christensen dodała, że kluczowe było zebranie danych na temat pacjentów żyjących samotnie i tych, którzy tego nie robili, ponieważ życie w pojedynkę nie zawsze prowadzi do samotności, a życie z innymi nie musi koniecznie uodpornić cię na izolację społeczną. (PAP Life)

autor: Monika Dzwonnik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje