Sezam i jego lecznicze właściwości
Sezam. Znamy jego wygląd i smak. Lubimy wykorzystywać go w kuchni i stosować kosmetyki na jego bazie. Jednak niewielu z nas wie, że sezam to jedna z najzdrowszych roślin na świecie. Nie bez powodu zajmuje on czołowe miejsce w medycynie naturalnej. Okazuje się, że sezam działa przeciwbólowo, wspomaga leczenie wielu dolegliwości, a także wykazuje działanie antynowotworowe. Sprawdźmy, dlaczego warto na stałe włączyć go do diety.
Właściwości sezamu doceniono już starożytnych Indiach. Stamtąd trafił on na Bliski Wschód i do Afryki. Ciekawostką jest fakt, że w Stanach Zjednoczonych sezam odkryto dopiero w XVII wieku. Obecnie znany i chętnie stosowany jest on na całym świecie. Pokochano go nie tylko za oryginalny - słodko-gorzkawy smak, ale także za rozliczne właściwości lecznicze oraz szerokie zastosowanie. Obecnie sezam wykorzystywany jest w kuchni, medycynie i w kosmetyce. Przyjrzyjmy się właściwościom jego najpopularniejszej odmiany - białej.
Zanim przejdziemy do właściwości sezamu, zatrzymajmy się chwilę przy jego wartości odżywczej. Nasiona sezamu to wręcz kopalnia witamin oraz minerałów. Znajdziemy w nim sporo witamin z grupy B, a także witaminy A i E. Ponadto, sezam zwiera pokaźne ilości selenu, potasu, fosforu, cynku i żelaza, czyli minerałów biorących udział w najważniejszych procesach zachodzących w naszym organizmie. Jest również źródłem kwasu foliowego oraz wapnia. To skład sezamu czyni go jednym z najzdrowszych produktów na świecie. Oto jego właściwości:
Obniża poziom złego cholesterolu w organizmie
Sezam jest bogatym źródłem fitosteroli - roślinnych steroli, które wykazują zdolność obniżania złego cholesterolu we krwi. Regularnie jedzony sezam zatem nie tylko zbije cholesterol, ale jednocześnie zapobiegnie rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Sezam korzystnie wpływa również na układ krwionośny, dzięki substancji zwanej sezamoliną, która obniża ciśnienie i zapobiega tworzeniu się zakrzepów.
Działa antynowotworowo
Udowodniono również, że sezam działa antynowotworowo. Potwierdziły to badania na ludzkich komórkach białaczki, które miały styczność z wyciągiem z sezamu. Okazało się, że w kontakcie z wyciągiem komórki ulegały zmniejszeniu. Z kolei inne badania dowiodły, że sezam może hamować również rozwój czerniaka.
Wzmacnia kości i zęby
Dzięki sporej zawartości wapnia sezam pozytywnie wpływa również na kości - wzmacnia je i chroni przed chorobami. Ponadto, poprawia kondycję zębów i całej jamy ustnej. By się o tym przekonać, warto co drugi dzień płukać jamę ustną wodą z dodatkiem kilku kropel oleju sezamowego. Jama ustna będzie dokładnie oczyszczona, a stany zapalne i infekcje będą pojawiać się znacznie rzadziej.
Wspomaga leczenie chorób układu oddechowego
Olejek sezamowy doskonale wpływa również na układ oddechowy. Nawilża go i wzmacnia jego odporność. Stosowanie olejku sezamowego wskazane jest przy zapaleniach płuc i oskrzeli.
Łagodzi dolegliwości układu trawiennego
Olejek sezamowy przyniesie również ulgę w zaparciach i wzdęciach. Usprawnia on pracę układu trawiennego i przyspiesza spalanie tłuszczu. Zalecany jest zatem osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.
Ponadto, sezam wykazuje właściwości przeciwbólowe i regulujące poziom cukru we krwi. Bez wątpienia zasługuje na to, by włączyć go do diety.
Sezam można spożywać w różnych postaciach - obecnie na rynku jest spory wybór produktów sezamowych. Dietetycy zalecają jednak ziarna lub olej sezamowy, które mają najwięcej wartości odżywczych. Wystarczy garść ziaren sezamu codziennie, by wzmocnić organizm.