Skąd się biorą te zmiany skórne?
Nagle pojawiające się zmiany skórne zwykle nas niepokoją. Tym bardziej, jeśli zaobserwujemy je na buzi naszego dziecka. Prosaki to bardzo typowa dolegliwość okresu noworodkowego i niemowlęcego, ale mogą pojawić się w każdym momencie życia.
Prosaki, czyli małe, żółtawe lub białawe opalizujące grudki wypełnione zatrzymaną masą łojowo-rogową, najczęściej zlokalizowane są na nosie, czole lub brodzie małego dziecka. U dorosłych zwykle pojawiają się na powiekach lub w ich okolicach, bądź na skrzydełkach nosa. Mogą też być umiejscowione na narządach płciowych (są to tzw. prosaki okolic intymnych). Bywają niekiedy mylone z kaszakami, potówkami lub zaskórnikami. Przyczyną ich powstawania są zatkane ujścia mieszków włosowych.
U najmłodszych w większości przypadków znikają samoistnie po upływie kilku tygodni, o ile skóra dziecka jest odpowiednio pielęgnowana. U nastolatków i osób dorosłych sprawa nieco się komplikuje, dlatego chcąc pozbyć się tego drobnego problemu estetycznego należy udać się do doświadczonej kosmetyczki lub dermatologa. Samodzielne próby "leczenia" prosaków w domowym zaciszu polegające na przekłuwaniu ich są obarczone dużym ryzykiem zakażenia i związanych z nim powikłań.