Reklama

Reklama

Skąd te omdlenia?

Krótkotrwała utrata przytomności to zwykle efekt zmniejszenia dopływu krwi do mózgu.

Mdlejący człowiek chwieje się, traci przytomność i upada. W takiej pozycji ciała krew nie musi płynąć "pod górę" z serca do mózgu i dość szybko zaopatruje mózg w odpowiednią dawkę tlenu. Świadomość zwykle wraca po 5-15 sek. Jeśli przy upadku nie doszło do urazu, to po omdleniu czujemy się dobrze. Czasem jednak takie zdarzenie może zwiastować poważną chorobę lub być jej skutkiem. Bywają różne rodzaje omdleń:

Są łagodne...

Związane z gwałtownym, ale chwilowym spadkiem ciśnienia i zwolnieniem akcji serca. Poprzedza je uczucie duszności, mroczki przed oczami, zaburzenia widzenia, szum w uszach, zawroty głowy, niekiedy nudności i wymioty. Osoba, która ma za chwilę zemdleć, jest blada, spocona. Kiedy się pojawiają? Podczas długotrwałego stania, zwłaszcza w tłumie, w wysokiej temperaturze lub dusznym pomieszczeniu. A także przy gwałtownej zmianie pozycji (np. szybkim wstaniu z łóżka) lub przy znacznie obniżonym poziomie cukru we krwi, np. wskutek długiego chodzenia na czczo. Omdlenia łagodne mogą być też skutkiem silnych emocji - bólu, zdenerwowania, strachu, paniki, szoku, widoku krwi. A nawet... śmiechu.

Reklama

...i poważne

Najczęściej są związane z zaburzeniami pracy serca. Mogą zagrażać życiu. Ich bezpośrednią przyczyną jest niewłaściwa praca serca: "pompuje" ono zbyt małą ilość krwi, która w niewystarczającej ilości dociera do mózgu. Podobny skutek ma zwężenie tętnic szyjnych. Omdlenia te często występują w czasie wysiłku fizycznego lub zaraz po nim. Nie są poprzedzone żadnymi zwiastunami. Człowiek traci przytomność i często uszkadza ciało na skutek upadku - dochodzi do stłuczeń, złamań, wstrząsu mózgu.

Kiedy się pojawiają? M.in. wskutek niedokrwienia czy zapalenia mięśnia sercowego, zwężenia zastawki aorty, nadciśnienia płucnego, zaburzenia rytmu serca, częstoskurczu komorowego i nadkomorowego (odczuwanego jako tzw. kołatanie serca), zatoru tętnicy płucnej.

Wywołane utratą krwi

W takim wypadku ilość krążącej krwi jest zbyt mała, by zapewnić odpowiedni dowóz tlenu do poszczególnych narządów, w tym także do mózgu. Kiedy się pojawiają? Po wypadkach, urazach, krwotokach - gdy dochodzi do krwawienia, zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz organizmu.

Z innych przyczyn

Zdarzają się omdlenia spowodowane lekami, m.in. na nadciśnienie, moczopędnymi, po nitroglicerynie, antydepresantach, nadużyciu alkoholu. Zemdleć można po kaszlu lub grając na instrumencie dętym. A także po wypróżnieniu lub oddaniu moczu - zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej podnosi ciśnienie w klatce piersiowej i uciska na żyłę odprowadzającą krew do serca. Omdlenia zdarzają się kobietom w 3. trymestrze ciąży.

Pierwsza pomoc

Najlepiej jest złapać osobę mdlejącą, położyć ją i podtrzymywać jej głowę lub coś pod nią podłożyć. W odzyskaniu przytomności pomaga uniesienie nóg powyżej poziomu głowy (zwiększa to dopływ krwi do mózgu) i rozluźnienie ubrania (kołnierzyka, paska). W każdym przypadku utraty przytomności należy zgłosić się do lekarza. Omdlenie poprzedzone bardzo silnym bólem głowy może oznaczać udar - w takim wypadku trzeba natychmiast wezwać pogotowie. W znalezieniu przyczyny omdlenia pomoże szczegółowy wywiad. Czasem konieczne są badania: m.in. EKG (także na stojąco), echo serca, RTG klatki piersiowej, EEG, tomografia komputerowa, tzw. USG dopplerowskie tętnic szyjnych).

Kons. dr Jolanta Kunikowska, lekarz chorób wewnętrznych

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: omdlenia | krew | omdlenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy