Reklama

Skarby w koralach jarzębiny

Jej owoce są bogate w wit. C i A. By nadawały się do spożycia, muszą być przemrożone - na drzewie lub w zamrażalniku (przez 2 dni).

Mają właściwości moczopędne, stymulują pracę jelit, działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka i jelit. Łagodzą podrażnienia wątroby. Są pomocne przy kamicy nerkowej i żółciowej, a także w przewlekłych zaburzeniach trawiennych. Są także kopalnią witaminy C oraz prowitaminy A. Dzięki temu mogą być stosowane w profilaktyce przeziębień i grypy oraz chorób naczyń krwionośnych (przeciwdziałają rozwojowi wieńcówki i żylakom). Jarzębinowe jagody można spożywać w różnych postaciach: wywarów, dżemów, konfitur oraz przecierów do mięs.

Dżem jarzębinowo-jabłkowy

Kilogram owoców jarzębiny (bez szypułek) zalać 0,5 szklanki wody i podgrzewać na małym ogniu. Gdy owoce zaczną pękać, wsypać 0,5 kg cukru i gotować do jego całkowitego rozpuszczenia. Dodać obrane i pokrojone jabłka (najlepiej antonówki) i smażyć do momentu, aż owoce staną się przezroczyste. Gorący dżem włożyć do wyparzonych słoików, zakręcić i postawić do góry dnem do wystygnięcia.

Konfitura

2 kg owoców zanurzyć na 5-10 min we wrzącej wodzie. Przygotować syrop z 0,6 l wody i 1,7 kg cukru. Do gotującego się syropu wkładać owoce i podgrzewać na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Co jakiś czas wstrząsać garnkiem i zbierać gromadzącą się pianę. Gdy owoce są sklarowane i na ich powierzchni nie tworzy się piana, doprowadzić je do wrzenia i odstawić na 8-12 godz. Znów doprowadzić do wrzenia i gorące przełożyć do słoików.

Leczniczy wywar

Jest skuteczny przy żylakach oraz jako lek przeciwbiegunkowy i moczopędny. Jak go przygotować? Łyżkę stołową rozdrobnionych surowych (lub suszonych) owoców wsypać do małego garnka, zalać szklanką zimnej wody i gotować pod przykryciem przez pięć minut. Po 20 minutach odcedzić i wypić w 2-3 porcjach.

Przecier do mięsa

Pół kg obranych i pokrojonych w kostkę jabłek, 0,5 kg owoców jarzębiny i szklankę cukru wrzucić do rondla. Dusić przez półtorej godz. Gdy owoce są rozgotowane, należy zdjąć je z ognia, ostudzić i przetrzeć przez sito (pozostałe na sicie skórki wyrzucić). Do przetartej masy dodać drobno posiekany czosnek (1-2 ząbki), łyżeczkę imbiru, łyżeczkę chili, 100 g rodzynek. Doprowadzić ją do wrzenia i dusić 10 min.

Susz do nalewek, deserów i naparów

Owoce umyć, zblanszować i zostawić na sitku, ażeby dobrze obeschły. Suche przełożyć na blachę wyłożoną pergaminem i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 45-50°C (ale nie wyższej). Dopiero kiedy owoce się pomarszczą, temperaturę należy podwyższyć do 200°C. Jarzębinę można również suszyć na blaszkach ustawionych na kaloryferach.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: jarzębina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy