Reklama

Reklama

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia

Czy poranna dawka kalorii jest nam niezbędna do dobrego startu w kolejny dzień? Co się dzieje, jeśli nie jemy śniadania? Czy faktycznie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia?

Na ten temat powstało wiele sprzecznych opinii, ale więcej badań udowadnia, że to prawda.

Reklama

Osoby, które pomijają śniadanie, więcej ważą, od tych, które jedzą je regularnie. Ci, którzy dzień zaczynają od  porannego posiłku mniej podjadają w ciągu dnia, a  jak wiadomo podjadacze najczęściej wybierają niezdrowe przekąski.

Amatorzy śniadań maja niższy poziom cukru we krwi zaraz po śniadaniu i po pięciu godzinach, w porównaniu z grupa kontrolną.

Porządne śniadanie zjedzone z rana chroni przed otyłością, cukrzycą i chorobami serca. Badanie przeprowadzone w 2012 roku w Bostonie na grupie uczniów, polegające na serwowaniu darmowych śniadań w szkole, wykazało, że ich koncentracja, szybkość uczenia i zachowanie uległy poprawie.

Organizm potrzebuje energii do działania. Nawet jeśli nie wykonujemy pracy fizycznej czy umysłowej, potrzebna nam energia do zapewnienia podstawowych procesów życiowych, takich jak chociażby trawienie czy oddychanie. Skoro nie dostarczamy jej na bieżąco, musi być pobrana z zapasów: z tkanki tłuszczowej, która stanowi swoisty magazyn w ludzkim ciele. W ten sposób rozpoczyna się nieustanny proces odkładania zapasów energii i powiększania tkanki tłuszczowej.

Nieregularnie zjadane posiłki są główną przyczyną złego samopoczucia, nadwagi i otyłości. Jeśli nie wiadomo kiedy będzie następna dostawa kalorii organizm zaczyna działać w trybie awaryjnym. Z każdego zjedzonego produktu najpierw czyni niezbędne zapasy, a dopiero resztę przeznacza na bieżące potrzeby. Ten błąd żywieniowy jest nagminnie powtarzany. Wiele osób żali się, że przecież tak niewiele jedzą, a ciągle tyją. Choć nie do końca w to wierzą, dopiero gdy zaczną jeść mniejsze porcje, ale w rozsądnych odstępach czasu: co trzy-cztery godziny, sytuacja zmieni się na korzyść. Zmiany same się nie zadzieją. Potrzebne są nasze działania, konsekwentne i codziennie powtarzane.

Dowiedz się więcej na temat: śniadanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje