Sok z brzozy: Źródło zdrowia i wspaniały smak
Brzoza zwana była dawniej drzewem mądrości, a jej wpływ na zdrowie naszych nerek doceniały i nasze babki, i prababki. Sok pozyskany z tego drzewa jest wspaniale orzeźwiający, kusi słodkim smakiem i właściwościami leczniczymi. Dlaczego warto go pić go również dzisiaj? Jak wydobyć go z pnia? Sprawdźmy.
- Właściwości soku z brzozy
- Jak pozyskać sok z brzozy?
- Przepis na sok z brzozy z cytryną
Sok z brzozy na bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i odporność. Jest naturalnym źródłem wielu mikroelementów.
Sok z brzozy zawiera:
- Witaminę C,
- flawonidy, czyli przeciwutleniacze, wspomagające usuwanie toksyn,
- fosfor,
- miedź,
- magnez,
- potas,
- wapń
- żelazo,
- witaminy z grupy B,
- taniny,
- garbniki.
Sok z brzozy może zapobiegać rozwojowi miażdżycy, chroni nas przed rozwojem infekcji, obniża poziom cholesterolu LDL, czyli tak zwanego "złego cholesterolu", wspomaga też pracę układu krążenia, zmniejszając ryzyko zawałów serca.
Inne zalety picia soku z brzozy:
- działa przeciwgorączkowo,
- przeciwbólowo,
- jest dobrym wsparciem leczenia reumatyzmu,
- wpływa korzystnie na wygląd włosów i skóry,
- dzięki niemu rany szybciej się goją.
W leczeniu rwy kulszowej sok z brzozy najlepiej sprawdza się w formie maści lub okładów z liści, można przygotować z niego również odżywkę do płukania włosów, a w przypadku infekcji doskonale sprawdza się wyciąg z młodych brzozowych pączków.
Sok z brzozy to także doskonały napój dla sportowców — działa jak izotonik, uzupełniając niedobory elektrolitów po wysiłku fizycznym. Osoby regularnie uprawiające sport, powinny również regularnie raczyć się sokiem z brzozy.
Na początek musimy sobie upatrzyć brzozę, najlepiej starszą, bo im grubszy pień, tym więcej soku. Drzewo powinno rosnąć w obszarze w miarę możliwości wolnym od zanieczyszczeń. W pniu, na wysokości ok. 50 cm nad ziemią, wiercimy otwór o głębokości 2-4 cm. Umieszczamy w nim następnie rurkę, przez którą spłynie sok brzozowy. Do pnia należy teraz przywiązać butelkę w takim miejscu, aby sok przez rurkę spływał do niej. Czynności te najlepiej wykonać na wiosnę, w okolicach marca. Sok powinniśmy przechowywać w szklanej butelce w chłodnym miejscu i spożyć w przeciągu 4 dni od zebrania. Z młodych liści i pączków brzozy możemy również uzyskać wyciąg. Jeśli nie dysponujemy żadną "zaprzyjaźnioną" brzozą, taki sok możemy również kupić w sklepie ze zdrową żywnością.
Trudno o łatwiejszy przepis. Wystarczy sok z brzozy zmieszać w równych proporcjach ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Na zdrowie!
Zobacz również:
Uważaj na toksyny! Wywołują nieprzyjemny zapach skóry
Owoce granatu: dlaczego są takie zdrowe?
Kolor bielizny wiele o Tobie mówi