Sok z kapusty – kiedy przyniesie najwięcej korzyści?
Fitoterapia przeznacza osobny rozdział leczeniu przy pomocy warzyw, owoców i zbóż. Pierwsze skrzypce w tym zestawieniu gra niedościgniona kapusta. Medycyna ludowa zaleca jej stosowanie zarówno na wewnętrzny, jak i zewnętrzny użytek. Liczne właściwości zdrowotne mają świeże liście, kapusta gotowana, duszona, kiszona i świeży sok.
Sok z kapusty nie należy do najsmaczniejszych, stąd dobrze łączyć go na przykład z sokiem z marchwi i oswoić, a z czasem może nawet polubić ten niecodzienny duet. Inne propozycje to łączenie soku z kapusty z sokiem z pomidorów, papryki, selera czy natki pietruszki. Warto znaleźć wariant smakowy, który jesteśmy w stanie najszybciej polubić i czerpać ze zdrowotnych właściwości warzywa, które powinno nosić miano "polskiego superfood".
Przy anginie
Angina, powszechnie rozumiana jako ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, w rzeczywistości jest poważną chorobą całego organizmu i nie powinna być bagatelizowana. To nie jest zwykłe przeziębienie. Zlekceważona może toczyć się w organizmie w ukryciu i sprowokować szereg poważnych powikłań, z zapaleniem wsierdzia włącznie. Konieczna jest wizyta u specjalisty, jednak natura też może nam tutaj pomóc.
Świeżymi liśćmi kapusty warto na noc obłożyć gardło i szyję. Kapusta ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest pomocna w detoksykacji poprzez wydalanie trucizn z organizmu. Płukanie gardła sokiem z kapusty ma działanie oczyszczające, gojące i zabliźniające.
Grypa
Kolejna z infekcji, które lubią pojawiać się na przełomie pór roku. I w tym przypadku sok z kapusty może przyjść z pomocą. Warto wypijać dwie - trzy szklanki świeżo wyciskanego soku na dobę, by wzmocnić organizm i szybciej pożegnać grypę.
Anemia
Zarówno profilaktycznie, jak i w wypadku zdiagnozowanej już anemii zalecane jest regularne picie soku z kapusty w ilości: jedna do dwóch szklanek dziennie.
Po zatruciu alkoholowym
Spożywanie surowej kapusty, a jeszcze lepiej soku z niej działa odtruwająco i odwykowo.
Trądzik młodzieńczy i inne problemy skórne
Widoczne gołym okiem efekty przynosi regularność działań. Warto codziennie wypijać przynajmniej szklankę świeżego soku z kapusty. Przy wyjątkowo trudnych stanach skóry dobrze stosować równolegle okłady z surowych liści.
Spowolniony metabolizm i zaparcia
W tej sytuacji korzystnie działa picie soku, jedzenie surówek oraz kiszonej kapusty. Dawkę najlepiej dobierzemy sami, poprzez obserwację organizmu.
Depresja i stany nerwicowe
Zaleca się picie dwóch szklanek soku z kapusty i selera w proporcji 1:1.
Robaki jelitowe
Pomocne będzie wypijanie szklanki soku z kapusty rano, na czczo, przez trzy kolejne dni. Dawka rekomendowana dla dzieci to 20-30 ml. Kurację sokową warto uzupełnić okładami z liści kapusty stosowanymi na noc na dolną część brzucha.
Ewa Koza, mamsmak.com
Zobacz więcej: Naczynia z kamionki - czym są i dlaczego warto ich używać także dziś