Sok z selera: zdrowy czy po prostu modny?
Czy sok z selera to rzeczywiście bomba witamin i cudowne remedium na wiele dolegliwości? Kochają go gwiazdy Hollywood, internet oszalał na jego punkcie, a my sprawdzamy, czy są naukowe dowody, które przemawiają za jego piciem.
Picie soku z selera to dietetyczne objawienie ostatnich miesięcy. Serwisy społecznościowe pełne są postów osób, które podejmują #CeleryJuiceChallenge, czyli wyzwanie polegające na codziennym piciu smoothie z zielonej naci.
Mamy więc do czynienia z silnym trendem. Codzienna porcja zielonego napoju - obowiązkowo uwieczniona i opublikowana na Facebooku czy Instagramie - stała się modna. Z modami zaś bywa różnie.
Serwis Healthline.com postanowił przeanalizować zawartość soku z selera i dokładnie, w oparciu o merytoryczne argumenty, zbadać jego wpływ na zdrowie.
Oto wyniki tego śledztwa.
Sok z selera - zdrowy czy tylko modny?
"Prawdą jest, że istnieją naukowe dowody na to, że seler naciowy pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć stany zapalne w organizmie i zwalczać działanie wolnych rodników (które sprzyjają rozwojowi nowotworów - przyp.red.)" - powiedziała na łamach serwisu Healthline.com Erin Palinski-Wade, dietetyczka zajmująca się dietą przeciwcukrzycową. Dodała też, że dokładnie te same składniki i błonnik o takiej samej wartości znajdują się w naci selera, co w soku z tego warzywa.
Przekonanie, że sok z selera pomaga zwalczać infekcje i choroby jest jednak mocno przesadzone, szczególnie, jeśli chodzi o poważniejsze choroby wirusowe.
Jakiś czas temu media obiegła powiem informacja mówiąca o tym, że sok z selera miałby zwalczać wirusy, wśród nich wirus Epseina-Barra, jedną z przyczyn mononukleozy. To fałsz, moc selera naciowego nie jest aż tak potężna.
Czy sok z selera pomaga w odchudzaniu?
Zdecydowanie tak. Napój zawiera mnóstwo błonnika, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn, szczególnie szkodliwych substancji zawartych w pożywieniu.
Poza tym seler naciowy jest jednym z najmniej kalorycznych warzyw, ma tylko 13 kcal w 100 gramach oraz niski indeks glikemiczny na poziomie 15, co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób chorujących na cukrzycę lub insulinooporność.
Eksperci cytowani przez serwis Healthline.com tłumaczą jednak, że spadek wagi po przejściu na "dietę selerową" ma też inny powód. Po pierwsze, zwykle ograniczamy wtedy jedzenie innych, często mniej zdrowych produktów.
Po drugie, sięgamy po więcej warzyw, a warzywa w dużej ilości zwykle prowadzą do spadku wagi. Mogłoby się więc okazać, że picie codziennie szklanki innego świeżo przygotowanego soku dałoby podobne efekty.
Czy seler naciowy przynosi ulgę w bólu stawów?
Jak najbardziej. Przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu szkodliwe substancje są usuwane z organizmu i nie odkładają się w stawach (chodzi tu głownie o kwas moczanowy, który odkłada się w stawach, powodując skazę moczanową i bóle stawów).
Czy pomaga obniżyć ciśnienie?
Również tak. Odtruwa nasz organizm, pomaga pozbyć się z organizmu tłuszczu, przyspiesza pracę nerek i produkcję moczu, sprzyja też pracy wątroby. Poza tym wzmacnia serce, a wszystko to sprzyja obniżeniu ciśnienia w dłuższej perspektywie.
Co zawiera sok z selera?
W soku z selera znajdziemy witaminy: A, E, C (nawet dwukrotnie więcej niż w cytrusach), K, PP, witaminy z grupy B, kwas foliowy, wapń, potas, sód, cynk, magnez, fosfor i wiele innych witamin i minerałów.
Jest też bogatym źródłem błonnika, który sprzyja równowadze układy trawiennego, przyspiesza metabolizm, zapewnia przyjemne uczucie sytości, obniża poziom cholesterolu i ryzyko cukrzycy.
Warto więc sięgać po niego jak najczęściej, traktując jako wsparcie w walce o zdrowie i dobre samopoczucie. Nie jak cudowny eliksir na wszystko.