Sposób na bolące afty
Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół niego.
Na początku pojawia się zaczerwienienie, a następnie przekształca się w owrzodzenie pokryte cienką, szarą błoną, otoczone czerwoną obwódką.
Zwykle afty utrzymują się 4-7 dni i nawracają 2-6 razy w roku. Nie są zakaźne ani zaraźliwe.
Najprawdopodobniej ich przyczyną jest osłabienie odporności. Mogą naprzykrzać się alergikom (np. reakcja na niektóre pokarmy, np. czekoladę) i osobom, które mają niedobory witamin z grupy B oraz żelaza.
Kiedy afty utrzymują się ponad 10 dni lub często powracają, koniecznie trzeba skonsultować się z dentystą lub lekarzem. Afty mogą być objawem innych, poważnych problemów zdrowotnych.
Wiele osób myli je też z pleśniawkami, ale to nie to samo. Pleśniawki to zwykle kłopot maluchów. Ich przyczyną są drożdżaki, czyli chorobotwórcze grzyby. Jest to skutek pakowania przez dzieci do buzi wszystkiego, co wpadnie w ich rączki.
Choć mniej bolą, to mogą utrudniać dziecku przyjmowanie pokarmów. Dlatego, gdy maluch traci apetyt i zobaczysz białe plamki w jego buzi, idź do pediatry. Z kolei afty dopadają przede wszystkim osoby między 10. a 40. rokiem życia.
Jak się ich pozbyć
Choć ból związany z owrzodzeniem w jamie ustnej zwykle zmniejsza się po kilku dniach, a owrzodzenie goi się samo, warto sobie pomóc, aby mniej cierpieć.
W tym celu można kupić w aptece preparaty wspomagające proces gojenia oraz chroniące przed powstawaniem nowych owrzodzeń. Dodatkowo warto też płukać jamę ustną naparami z szałwii, rumianku, liści maliny, żeń-szenia oraz miłorzębu japońskiego. Pomaga też żucie gotowanej cebuli (zawiera dużo witaminy C i cynku) z imbirem.
W diecie należy ograniczyć alkohol i cukier. Unikać trzeba soli, cukru drożdży, grzybów, winogron, wina i serów pleśniowych.
Ciemnozielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, ziemniaki (witamina B), orzechy laskowe i skorupiaki powinny natomiast regularnie gościć na naszych talerzach. No i trzeba starać się unikać stresu oraz wysypiać się. Łatwo powiedzieć...
Zmień dietę
Aby nie podrażniać ranek, zrezygnuj z gorących dań i napojów, kwaśnych potraw, słonych i pikantnych, a także alkoholu. Jadłospis powinien być zaś bogaty w produkty zawierające witaminy A, B, C i E. Można je znaleźć m.in. w jogurtach, czosnku, cebuli, papryce i pomidorach.