Reklama

Sprawdzone sposoby na opuchnięte kolana

Nagły lub narastający ból w kolanie może znacznie obniżyć komfort życia. Zwykle pochodzi z kości wchodzących w skład stawu kolanowego, kości udowej, kości piszczelowej lub rzepki. Może być skutkiem słabych kości, kontuzji lub artretyzmu. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na to, by wyleczyć opuchnięte kolana. Ich działanie może być różne w zależności od stopnia nasilenia bólu, ale jednocześnie bardzo skuteczne. Pierwszym krokiem do złagodzenia bólu i obrzęku w kolanach jest zidentyfikowanie towarzyszących mu symptomów. Mogą to być: uczucie sztywności, zaczerwienienie, drętwienie nóg czy trudności w chodzeniu lub staniu. Co robić dalej? Wskazówki znajdziesz poniżej.

Odpoczynek, lód, okłady i uniesienie kończyny

Kontuzja kolana może być spowodowana naciągnięciem lub naderwaniem w wyniku upadku lub też skręceniem w wyniku złego ustawienia kolana lub nadwyrężenia. Ból można złagodzić na kilka sposobów. Pierwszym krokiem jest zawsze usunięcie jego przyczyny. Następnie należy ułożyć się do odpoczynku z kolanem uniesionym w górę i zimnym kompresem na 10 – 20 minut. Kompres można przygotować z zamrożonych kostek lodu lub innych zamrożonych produktów, nawet zwykłych mrożonek. Zimno zmniejsza obrzęk i łagodzi ból poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych. Trzecim krokiem w terapii może być owinięcie opuchniętego kolana bandażem. W tym przypadku należy uważać, by nie zablokować przepływu krwi. Warto pamiętać o tym, by kolano było uniesione w górę.

Reklama

Żółtko jaja i sól stołowa

Sól stołowa zawiera minerały takie jak magnez, które w naturalny sposób rozluźniają mięśnie i zmniejszają ilość płynu w tkankach, zmniejszając tym samym obrzęk. Oleje zawarte w żółtku jaja łatwo wnikają w skórę, dostarczając potrzebne minerały bezpośrednio do zmienionych chorobowo miejsc.

Innym sposobem na złagodzenie bólu i obrzęku jest przyłożenie okładu ze świeżego żółtka i soli stołowej. Wykonujemy pastę z obu składników i nakładamy bezpośrednio na obolałe miejsca. Przykrywamy ligniną, a następnie owijamy bandażem. Okład zmieniamy co dwie godziny, co najmniej pięć razy dziennie.

Olej musztardowy

Olej musztardowy zmniejsza obrzęk i łagodzi ból poprzez stymulację przepływu krwi w zmienione chorobowo miejsca. Najlepiej wykonywać przy jego użyciu delikatny masaż kolana. Podgrzej dwie łyżki oleju musztardowego. Pozostaw do wystudzenia i użyj, kiedy będzie przyjemnie ciepły. Po masażu owiń kolano ciepłym ręcznikiem.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy wykazuje silne działanie alkalizujące. Wspomaga m.in. proces neutralizacji szkodliwych toksyn, które nagromadziły się w kolanie, na przykład w przypadku osteoporozy. Może być być przyjmowany doustnie. Wymieszaj dwie łyżeczki octu ze szklanką wody i wypijaj taką mieszankę codziennie aż do ustąpienia bólu. Można także wlać dwie łyżeczki octu jabłkowego do kąpieli w wannie i zanurzyć w niej kolano na około 10 minut. Ocet jabłkowy połączony z oliwą z oliwek może służyć też jako doskonały środek przeznaczony do masaży, które należy wykonywać dwa razy dziennie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy