Sprawdzone sposoby na regenerację wątroby. Szybko wróci do dawnej formy
Wątroba jest ważnym organem, który pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Narząd ten odpowiada za usuwanie toksyn czy gromadzenie cennych składników i minerałów. Bardzo ważne jest, aby zadbać o zdrowy tryb życia, odpowiednią dietę i ograniczyć spożywanie alkoholu. Jak można zregenerować wątrobę? Co należy zrobić, żeby wróciła do dawnej formy? Dowiesz się z tego artykułu.
Wątroba to narząd o kluczowej roli, ponieważ ułatwia usunięcie toksyn z organizmu, a także gromadzi ważne składniki. Organ ten pomaga też w zredukowaniu szkodliwego działania nikotyny czy alkoholu. Wątroba wspiera układ odpornościowy, ponieważ chroni organizm przed negatywnym wpływem grzybów, wirusów czy pasożytów. W tym miejscu warto również podkreślić, że wątroba przetwarza zużyte czerwone krwinki. Dzięki temu część z nich może zostać ponownie wykorzystana przez organizm.
Jeśli chcesz zadbać o dobrą kondycję wątroby, koniecznie ogranicz spożywanie alkoholu. Jego nadmierne ilości przyczyniają się do marskości czy alkoholowego stłuszczenia tego organu. Ponieważ ma on funkcję detoksykacyjną, jego zadaniem będzie jak najszybsze wydalenie szkodliwej toksyny z organizmu. Duże ilości alkoholu niszczą komórki wątrobowe i sprawiają, że wątroba nie może się w pełni zregenerować.
Kolejnym ważnym aspektem jest wprowadzenie do swojego jadłospisu diety lekkostrawnej. W szczególności powinna ona zawierać dużo świeżych owoców i warzyw. Istotne jest, by jeść produkty zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe. Właśnie w nich rozpuszczają się witaminy, które mają wpływ na pracę wątroby (A, D, E oraz K). Dodatkowo pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu, pij przynajmniej dwa litry wody na dobę.
Pomimo tego, że wątroba cechuje się dużymi zdolnościami samoregenerującymi, warto ją w tym wesprzeć. Regularna aktywność fizyczna pomaga wydalić z organizmu szkodliwe substancje i zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej. Jej nagromadzenie może być szczególnie niebezpieczne dla wątroby, ze względu na to, że może się ona gromadzić wokół narządu. Ponadto przestrzegaj zasad związanych z higieną, myj często ręce i zwracaj uwagę na sterylność różnych przedmiotów. Poproś również swojego lekarza prowadzącego o odpowiednie badania, które wykluczą nieprawidłowości w pracy wątroby.
Do swojej diety warto również włączyć zioła, które pomogą oczyścić wątrobę. Do najpopularniejszych można zaliczyć:
- pokrzywę zwyczajną: ma ona działanie przeciwzapalne, ponadto usprawnia procesy metaboliczne zachodzące w wątrobie. Pomoże oczyścić narząd z toksycznych substancji.
- ostropest plamisty: wspiera regenerację komórek wątroby i chroni ją przed działaniem czynników toksycznych.
- karczoch: zmniejsza on stężenie złego cholesterolu we krwi i pomaga szybciej zregenerować się wątrobie. Stymuluje produkcje żółci i jej wydzielanie, co ma korzystny wpływ na trawienie tłuszczów w układzie pokarmowym.
Polecamy:
Korzyści z niepicia alkoholu. Te efekty zauważysz już po miesiąc od odstawienia procentów
Nadciśnienie, demencja i otyłość. Jakość snu ma wpływ na nasze zdrowie