Srebrne sztućce dobre dla zdrowia
Są elementem ozdobnym, symbolem statusu ich posiadacza. Srebrne sztućce odgrywają też pozytywną rolę w kontekście naszego zdrowia. Srebro ma bowiem działanie odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze.
Amerykańscy biolodzy nazwali srebro "antybiotykiem bogatych ludzi", gdy w latach 80. odkryto, że w średniowieczu epidemie przeżywali tylko ludzie bogaci. Zjawisko było długo niewyjaśnione, aż odkryto, że to właśnie dzięki używaniu srebrnej zastawy, która była dostępna w owych czasach tylko dla bogaczy. Chodzi o to, że podczas jedzenia srebrnymi sztućcami w ustach wytwarza się srebro koloidalne, czyli doskonały naturalny antybiotyk.
- Powinno się korzystać ze srebrnych elementów zastawy codziennie, aby dawki srebra były dostarczane regularnie. Polacy często sięgają po wszelkie suplementy diety, natomiast mało, kto wie, że o zdrowie możemy zadbać podczas codziennych posiłków - zauważa Tomasz Milewski, szef kuchni w pięciogwiazdkowym Hotelu Mikołajki.
Zupy, konfitury, czy inne przetwory mieszane srebrną łyżką nie zepsują się dzięki grzybobójczemu i aseptycznemu działaniu srebra. Co więcej, nadal zaleca się podawanie dzieciom posiłków srebrnymi sztućcami ze względu na ochronę przed bakteryjnymi infekcjami, czy częstymi u dzieci, przeziębieniami.
Ten kruszec dobrze współgra z winą lub wodą.
- Wino podane w srebrnym kieliszku staje się bardziej wykwintne w smaku i będzie również zimniejsze. Zwykła woda z kranu po krótkim czasie w srebrnym dzbanie zaczyna mieć lecznicze właściwości. Udowodniono, że organizm dłużej zachowuje młodość, gdy pija się wodę przetrzymywaną w srebrnych naczyniach - Milewski podsuwa ciekawostki.
Nie powinno się natomiast jeść jajek oraz majonezu srebrnymi sztućcami. Srebro i występująca w tych produktach spożywczych siarka wchodzą w reakcję chemiczną, której efektem jest czarny osad na sztućcach. Innym skutkiem ubocznym jest metaliczny smak, który zostaje w ustach. (PAP Life)