Szałwia i jej lecznicze zastosowania
Medycyna niekonwencjonalna szałwię docenia i stosuje w lecznictwie od wieków. Najczęściej wykorzystywane są jej właściwości przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Szałwia jest też doskonałym i przy tym w pełni naturalnym środkiem służącym do zwalczania nadmiernej potliwości, uporczywego bólu gardła czy zaburzeń trawiennych. Koi też dolegliwości towarzyszące naderwanym ścięgnom, nerwobólom i bólom mięśni. Ponadto, bogactwo zawartych w niej garbników sprawia, że skutecznie hamuje stany zapalne. To, rzecz jasna, tylko niektóre z leczniczych zdolności szałwii? Jak właściwie ją stosować? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.
Szałwia w połączeniu z oliwą z oliwek stanowi skuteczne, a przy tym mało inwazyjne lekarstwo na wiele dolegliwości. Specyfik można wmasować w ciało, gdy poczujesz spadek formy, przykładowo przy przeziębieniu lub stanach depresyjnych. Złagodzi też skutki ukąszeń owadów. Jak ją przygotować? Odmierz trzy łyżki opłukanych i osuszonych liści szałwii. Dokładnie je rozgnieć. Pół szklanki oliwy ostrożnie podgrzej w rondelku, gotując na małym ogniu. Zalej nią szałwiową papkę. Zlej do butelki lub słoika. Odstaw w ciemne i chłodne miejsce na dwa tygodnie. (Pamiętaj, aby od czasu do czasu potrząsać naczyniem). Następnie odcedź płyn.
Napar na bazie szałwii
Najbardziej popularny jest odkażający napar na bazie szałwii przeznaczony do picia lub płukania ust i gardła. Łatwo go przygotować: wystarczy zalać łyżeczkę świeżych lub suszonych liści szałwii niepełną szklanką wrzątku i zostawić na dziesięć minut. Płukankę stosujemy trzy razy dziennie, zwłaszcza przy uporczywych bólach gardła lub aftach, zaburzeniach trawienia, ogólnym osłabieniu i nadpotliwości.
Odkażająca szałwiowa nalewka
Antyseptyczne właściwości szałwii sprawiają, że ta cenna roślina skutecznie zwalcza i zapobiega stanom zapalnym wywołanym bakteriami i grzybami. Jeśli zmagamy się z grzybicą stóp warto codziennie wcierać w nie odrobinę szałwiowej nalewki. Jak przygotować leczniczą nalewkę? Pół szklanki liści szałwii zalej ćwiartką wódki, po dwóch tygodniach przecedź płyn i stosuj w celach leczniczych.
Szałwia skutecznie koi ból i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Stosuje się ją w formie okładów na bolące miejsca, zwłaszcza przy naderwanych ścięgnach. Wystarczy zaledwie parę chwil, by przygotować lecznicze okłady. Łyżkę liści szałwii zalej szklanką gorącego octu. Ciepłym (ale nie gorącym!) płynem nasącz gazę i przykładaj do bolącego miejsca, aż zrobi się chłodny.
Lecznicze świeże liście szałwii
Wyjątkowo skutecznym lekiem na rozmaite dolegliwości są już także same liście szałwii. Aby uwolnić ich zdrowotne właściwości należy je dokładnie rozgnieść. Powstałą w ten sposób miazgą można smarować dziąsła i zęby, a tym samym skutecznie zwalczyć stan zapalny, a ponadto pozbyć się problemu związanego z nieprzyjemnym zapachem z ust. Rozgniecione liście przyłożone do skóry zmniejszają też ból powstały po ukąszeniach owadów.
Często zmagasz się z nerwobólami, dolegliwościami mięśni, nadmiernym zmęczeniem? Ulgę może przynieść ci odprężająca kąpiel w szałwii. Przygotowanie jej zajmie ci kilkanaście minut. Przygotuj 100 g liści i zalej je dwoma litrami wrzątku. Przykryj. Po kilkunastu minutach płyn przecedź do wanny i napełnij ją wodą do jednej trzeciej pojemności. Półgodzinna lecznicza kąpiel pomoże również zwalczyć problem nadpotliwości.
Szałwiowe ciepłej okłady
Lecznicze właściwości wykazują również ciepłe okłady wykonane z miazgi szałwiowej. Utrzyj w moździerzu dwie łyżki liści szałwii i zalej 1/4 szklanki wrzątki. Papkę przełóż na ściereczkę i przyłóż do skóry. Trzymaj, aż utraci ciepło. Ciepłe okłady szałwiowe znajdują zastosowanie przy owrzodzeniach skóry - powodują rozgrzanie i przekrwienie, a tym samym przyspieszają proces oczyszczania naskórka.