Reklama

Szczeć pospolita: Naturalny lek na boreliozę i chorobę wrzodową

Szczeć pospolita największą sławę zawdzięcza świętej Hildegardzie z Bingen, która rozpropagowała jej zdrowotne właściwości. Ta nietuzinkowa roślina uznawana jest przede wszystkim za skuteczny i w pełni naturalny lek na boreliozę. Szczeć pospolita przynosi też pomoc i ulgę osobom zmagającym się z chorobą wrzodową żołądka, dną moczanową, reumatyzmem czy artretyzmem. Ponadto idealnie stymuluje układ odpornościowy, poprawia krążenie, wzmacnia kości i ścięgna oraz działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwpasożytniczo, bakteriobójczo i antybiotycznie. Dowiedźmy się o niej co nieco więcej, bo naprawdę warto.

Szczeć pospolita: Kilka słów o roślinie

Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum) można spotkać na trzech kontynentach - w Europie, Azji oraz w Afryce. W Polsce zwykle porasta lasy, przydrożne rowy i brzegi rzek. Lubi wilgotne i bardzo dobrze nasłonecznione miejsca, ale niestraszny jej mróz. Rozsiewa się sama i jest bardzo inwazyjna. Kwitnie między czerwcem a sierpniem. Surowcem leczniczym są korzenie, wykopywane jesienią lub wiosną i liście zbierane tuż przed kwitnieniem.

Przyrządzane na bazie rośliny preparaty, nalewki i odwary wykazują działanie:

- bakteriostatyczne,

- przeciwzapalne,

- przeciwbólowe,

Reklama

- oczyszczające,

- moczopędne

- przeciwpasożytnicze

- regulujące krążenie

Szczeć pospolita a choroby

* Najczęściej szczeć pospolita wykorzystywana jest w leczeniu boreliozy. Zawarte w roślinie saponiny, cefelarozyd, dipsakan, kwas chinowy, diposakotyna i kwas chlorogenowy eliminują cysty choroby.

* Szczeć pospolita od wieków znajduje też zastosowanie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, dny moczanowej, reumatyzmu i artretyzmu.

* Preparaty sporządzane na bazie rośliny usprawniają też pracę układu krwionośnego czy immunologicznego i wzmacniają kości, stawy i ścięgna.

* Szczeć pospolita wykazuje też właściwości przeciwzapalne i antybiotyczne, a tym samym wspomaga pracę wątroby i chroni ją przed chorobami.

* Szczeć pospolita bardzo dobroczynnie wpływa na skórę. Wykorzystywana jest w terapii trądziku, opuchlizn i zmian natury dermatologicznej.

Szczeć pospolita a dekoracja

* Zachwycająca wyglądem szczeć pospolita perfekcyjnie komponuje się z innymi kwiatami i pięknie dekoruje ogrody. Świetnie sprawdza się także w roli dodatku do bukietów.

Jak zrobić nalewkę na bazie szczeci pospolitej?

Sporządzana na bazie rośliny nalewka wykorzystywana jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Stymuluje również pracę wątroby oraz całego układu pokarmowego i chroni je przed chorobami.

Potrzebne składniki:

* 100 g rozdrobnionego korzenia lub liści szczeci pospolitej

* 600 g alkoholu o stężeniu 40 procent

Sposób przygotowania:

Rozdrobniony korzeń lub liście rośliny należy zalać alkoholem o stężeniu 40 procent. Następnie odstawić mieszankę na co najmniej dwa tygodnie, aby mogła się zmacerować. Po upływie tego czasu trunek filtrujemy i przelewamy do szklanej butelki. W celach leczniczych należy aplikować po trzy krople nalewki, co najmniej trzy razy dziennie.

Jak zrobić odwar ze szczeci pospolitej?

Sporządzany na bazie szczeci pospolitej odwar może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wykorzystuje się go między innymi do leczenia stanów zapalnych skóry i wyprysków.

Potrzebne składniki:

* Łyżka rozdrobnionych liści lub korzeni szczeci pospolitej

* Szklanka wody

Sposób przygotowania:

Rozdrobnione liście lub korzeń rośliny zalewamy wodą i gotujemy co najmniej przez kilka minut. Odwar przecedzamy. Zalecana i stosowana w celach leczniczych dawka to szklanka odwaru pita dwa razy dziennie. Jak stosować odwar zewnętrznie? Po kąpieli przemywamy specyfikiem zmienione chorobowe miejsca i zostawiamy do wyschnięcia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: borelioza | ziołolecznictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy