Sześć złotych zasad, gdy jelita często protestują
Choć zdrowo się odżywiasz, regularnie boli cię brzuch, miewasz biegunki lub zaparcia? Mogą to być objawy tzw. zespołu jelita drażliwego. Sprawdź, jak sobie radzić z tą nieprzyjemną przypadłością.
Zgodnie z wyjaśnieniami lekarzy, na zespół jelita drażliwego może narazić zatrucie pokarmowe, grypa żołądkowa lub jakakolwiek infekcja przebiegająca z biegunką. U osób ze skłonnościami genetycznymi często staje się to wyzwalaczem choroby. Dochodzi do zaburzenia perystaltyki jelit, która staje się zbyt szybka (przy biegunce) lub zbyt wolna (przy zaparciu).
Przewód pokarmowy wykazuje też zwiększoną wrażliwość - i np. już niewielka ilość gazów wywołuje odczucie silnego wzdęcia.
Zgłoś się do lekarza gastrologa (bezpłatnie ze skierowaniem, które otrzymasz o lekarza rodzinnego), aby upewnić się, że twoje dolegliwości mają związek z zespołem jelita drażliwego (a nie np. chorobą organiczną).
Jeśli to zespół jelita drażliwego, przejdź na tzw. dietę FODMAP, o której wiadomo, że nie tylko łagodzi objawy schorzenia, ale też pozwala się z niego wyleczyć.
Na okres 6-8 tygodni wyłącz z jadłospisu pokarmy zawierające dużo łatwo fermentujących i słabo wchłanianych węglowodanów.
Są to m.in. warzywa i owoce takie, jak: brokuły, brukselka, buraki ćwikłowe, cebula, ciecierzyca, czosnek, fasola, groszek zielony, kalafior, kapusta, karczochy, koper włoski, por, soczewica, soja, arbuz, brzoskwinie, gruszki, jabłka, mango, morele, nektarynki, śliwki. A także: mleko i fermentowane produkty mleczne, produkty zbożowe pszenne oraz żytnie, orzechy nerkowca i pistacjowe, miód, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier brzozowy, słodziki.
Potem stopniowo poszerzaj jadłospis i co 7-14 dni włączaj do niego kolejny zakazany pokarm (najpierw w małej ilości).
Sięgnij po preparat zawierający dobre bakterie (tzw. probiotyk). W badaniach udowodniono, że przy zespole jelita drażliwego szczególnie pomocne mogą być szczepy: Bifidobacterium longum W-11, Lactobacillus plantarum 299v oraz Saccharomyces boulardii CNCM I-745 (ale ustal to z lekarzem lub farmaceutą).
Codziennie zapewnij swojemu ciału i psychice relaks - np. przez 30-60 minut rób ćwiczenia rozciągające połączone z wolnym i głębokim oddychaniem lub wykonuj jogę (najlepiej na kursie). Wykazano, że osłabia to objawy zespołu jelita drażliwego, a także np. nieswoistych zapaleń jelit.
Co więcej, pod wpływem regularnej relaksacji zmienia się działanie genów, które odpowiadają za niekorzystne procesy w jelitach.
Dozwolone na talerzu
Przy schorzeniu nie szkodzą: bakłażan, dynia, kabaczek, ogórki, pomidory, sałata, seler; ananasy, banany, jagody, mandarynki, truskawki, winogrona; ser typu brie, camembert, mozzarella, mleko migdałowe i ryżowe; produkty zbożowe orkiszowe i owsiane, ryż, orzechy włoskie, migdały, ryby, drób, mięso i jaja oraz stewia.