Reklama

Reklama

Tarczyca pod kontrolą

Gdy tarczyca jest zdrowa i prawidłowo pracuje, nawet nie pamiętasz, że ją masz. Jeśli jednak zacznie chorować, aż trudno uwierzyć, że to właśnie ona może być powodem tylu codziennych dolegliwości.

Czy wiesz, gdzie znajduje się tarczyca? Nie każdy potrafi dokładnie wskazać to miejsce. Ten niewielki gruczoł, który waży zaledwie 30 g, nie tylko samemu trudno dostrzec przed lustrem, ale nawet wyczuć pod palcami. Znajduje się na szyi, tuż pod krtanią. Ma znaczenie strategiczne w organizmie, bo wydziela do krwi dwa bardzo ważne hormony. Odpowiadają za dobre samopoczucie i życiową energię. Regulują tempo przemiany materii, a nawet umożliwiają zajście w ciążę.

Reklama

Ale tarczyca nie zawsze prawidłowo pracuje. Czasem robi to nadmiernie szybko, czasem za wolno. Są też choroby, które ją po prostu niszczą. Gdy choruje, nie boli, zdarza się, że nie daje też żadnych objawów świadczących o nieprawidłowościach. Dlatego tak wiele osób żyje nawet całymi latami w nieświadomości, że mają chorą tarczycę, która wymaga leczenia.

Nadczynność: dużo płaczesz, chudniesz

Dolegliwości związane ze zbyt szybką pracą trudno początkowo skojarzyć z tarczycą. Fakt, że ciągle jesteś podenerwowana, drżą ci ręce, płaczesz z byle powodu tłumaczysz sobie najczęściej stresem, w którym żyjesz. Na trudności w zasypianiu, silne poty, spadek wagi także łatwo znaleźć wytłumaczenie. Dopiero nierytmiczne, przyśpieszone bicie serca lub uporczywe biegunki to objawy, dzięki którym trafiasz do lekarza.

Konieczne badania: Lekarz zleci ci badanie poziomu hormonu TSH (tyreotropiny) we krwi. Jest on wydzielany przez przysadkę mózgową. Jego wartości prawidłowe to 0,3-3,5 mj/l. Jeżeli stężenie TSH jest niższe niż 0,1 mj/l świadczy o nadczynności tarczycy. Oznaczone zostaną również dwa hormony tarczycy tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3). Ich głównym zadaniem jest regulowanie metabolizmu komórkowego, czyli zmian chemicznych zachodzących w naszych komórkach. Jeśli ich wyniki będą świadczyły o nadczynności tarczycy, lekarz przepisze ci skierowanie do specjalisty - endokrynologa (tyreologa).

Leczenie: Leczenie nadczynności tarczycy polega przede wszystkim na podawaniu tzw. tyrostatyków, które spowolnią jej pracę i sprawią, że nieprzyjemne objawy ustąpią. Jeżeli jednak mimo przyjmowania leków tarczyca nie zwolni tempa pracy, konieczne może okazać się podanie jednorazowo jodu radioaktywnego w kapsułce. Przyjmuje się go w szpitalu. Trzeba w nim pozostać dobę.

Takie leczenie jest bardzo skuteczne i najczęściej już jedna dawka jodu radioaktywnego wystarcza, aby tarczyca zaczęła znowu pracować w odpowiednim tempie. Zdarza się jednak czasami, że jedyną metodą wyleczenia nadczynności tarczycy jest operacja. Po usunięciu gruczołu zostaje tylko mała blizna. Ale trzeba już do końca życia przyjmować tabletkę z hormonem tarczycy.

Gdy jesteś w ciąży: W ciąży tarczyca może się nieznacznie powiększyć. Wtedy lekarz przepisze ci jod w postaci preparatów odpowiednich dla przyszłych mam. Zdarza się też, że w pierwszym roku po porodzie pojawi się łagodna nadczynność (a czasem niedoczynność) tarczycy. Najczęściej jednak, po pewnym czasie praca tarczycy sama się wyrównuje. Trzeba jednak być pod stałą kontrolą endokrynologa i systematycznie sprawdzać TSH.

Dowiedz się więcej na temat: tarczyca | choroby | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje