Reklama

Te badania od 1 lipca możesz wykonać w ramach NFZ. Oto lista

Od 1 lipca lista badań, na które może wypisać nam skierowanie lekarz rodzinny znacznie się wydłużyła. Obecnie na koszt NFZ będziemy mogli wykonać między innymi badanie poziomu ferrytyny czy też stężenia witaminy B1 oraz pomiar kwasu foliowego. To ważna zmiana. Kto jeszcze na niej skorzysta?

"Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej uzyskają nowe możliwości." Wszystko przez rozszerzenie katalogu

Katalog badań, które bezpłatnie może zlecić nam lekarz rodzinny został powiększony o kilka punktów to pierwszy etap reformy Podstawowej Opieki Zdrowia. Już od 1 lipca pacjenci mogą korzystać z rozszerzonej oferty badań w ramach NFZ. Przed udaniem się do specjalisty, warto dowiedzieć się więc, na jakie badanie skierować lekarz może nas bezpłatnie lekarz pierwszego kontaktu w poradni rodzinnej. To - zdaniem Ministerstwa Zdrowia - znacznie usprawni pracę lekarzy i skróci czas wielu diagnoz. 

"Dzięki dodanym badaniom diagnostycznym lekarze podstawowej opieki zdrowotnej uzyskają możliwość: podjęcia leczenia bez konieczności konsultacji specjalistycznych (badania różnicujące przyczyny niedokrwistości), podjęcia leczenia bez konieczności wykonywania badań inwazyjnych (test w kierunku Helicobacter Pylori), oraz wcześniejszego podjęcia decyzji kierunkowej o skierowaniu świadczeniobiorcy do leczenia specjalistycznego" - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. 

Reklama

 "Dodatkowo wprowadzenie do finansowania badań różnicujących przyczynę infekcji jak CRP i Strep-test wpłyną na ograniczenie stosowania antybiotykoterapii, zwłaszcza w populacji dzieci" - tłumaczą eksperci w uzasadnieniu do rozporządzenia. 

Lista badań, o które został uzupełniony katalog. Teraz możesz wykonać je na NFZ

Za jakie badania pacjenci nie będą musieli już płacić? Nowy katalog NFZ obejmuje badania biochemiczne i immunochemiczne. 

Lista prezentuje się następująco:

  • Badanie poziomu ferrytyny. Wykonywane jest aby określić zapasy żelaza w organizmie.
  • Pomiary stężenia witaminy B1. Wykonuje się, między innymi, by rozpoznać przyczyny niedokrwistości lub neuropatii.
  • Badanie poziomu kwasu foliowego. Wykonywane jest w celu diagnostyki niedoborów kwasu foliowego oraz,  by rozpoznać i prawidłowo leczyć anemię.           
  • Badanie anty-CCP       
  • Szybki test ilościowy poziomu białka C-reaktywnego, w skrócie CRP. Wykonywane w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych.        
  • Badanie przeciwciał anty-HCV, a więc przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C. 

***
Zobacz również:

Nie potrafiła policzyć owiec przed snem. Diagnoza była zaskakująca

Szczere wyznania młodego psychiatry o tajnikach pracy na oddziale szpitalnym

Poziom cukru może się zmienić z nietypowych powodów. Warto je poznać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Narodowy Fundusz Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy