Reklama

Poziom cukru może się zmienić z nietypowych powodów. Warto je poznać

Warto znać miej oczywiste przyczyny nagłych zmian poziomu glukozy w organizmie. Wysoki poziom cukru nie musi bowiem zawsze oznaczać nierozpoznanej cukrzycy. Co jeszcze może na niego wpływać?

Za poziom cukru we krwi odpowiada nie tylko dieta. Istnieją różne czynniki, na które większość z nas narażona jest w codziennym życiu, które mogą go zmienić. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Podnosi poziom cukru we krwi - odwodnienie

Odwodnienie może podnieść poziom cukru we krwi. Zwłaszcza gdy w czasie upałów spożywamy za mało wody, nasza krew zmniejsza swoją objętość. By wyrównać jej ciśnienie, organizm uwalnia odpowiedni hormon - aldosteron. On z kolei wpływa na poziom insuliny, który może prowadzić do powstania cukrzycy. Dlatego tak ważne jest, by pić codziennie odpowiednią ilość nawadniających płynów.

Reklama

Przeczytaj również: Przybierasz na wadze? To kawa sprawia, że tyjesz  

Nagłe zmiany poziomu glukozy w organizmie. Powód? Leki i choroby

Niektóre leki zaburzają równowagę gospodarki cukru. Hiperglikemię mogą spowodować beta-blokery, leki przeciwpsychotyczne, statyny, środki moczopędne, czy glikokortykosteroidy. Z drugiej strony za wysoki poziom cukru mogą, poza cukrzycą, odpowiadać niektóre choroby. Zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga, nieleczona nadczynność tarczycy, hiperaldosteronizm, czy przewlekłe zapalenie trzustki prowadzą do podwyższenia poziomu glukozy u chorego.

Podnosi poziom cukru we krwi - stres

Stres również jest przyczyną wzrostu poziomu cukru. Objaw ten nazywany jest hiperglikemią stresową i związany jest ze znacznym wydzielaniem kortyzolu, popularnie nazywanym hormonem stresu.

Podnosi poziom cukru we krwi - bezsenność

Bezsenność, problemy z zasypianiem, nieregularny sen i podobne zaburzenia nie pozostają bez wpływu na wzrost ilości glukozy. Bezsenność prowadzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej i późniejszego rozwinięcia się insulinooporności.

Sprawdź takżeNajlepsze produkty na zdrowe śniadanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca | poziom cukru
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy