Reklama

Tego nie wiesz o antybiotyku

Nie wystarczy łyknąć tabletki. Picie, jedzenie, godziny stosowania – to wszystko wpływa na skuteczność leczenia.

Trzeba pamiętać, że specyfik działa wyłącznie bakteriobójczo. Stosowanie go w chorobach wirusowych, np. grypie, przeziębieniu, jest nieuzasadnione i może zaszkodzić. Przyjmując antybiotyk, stosuj go w odpowiedni sposób, bo od tego zależą efekty terapii.

Przyjmuj o stałej porze

By antybiotyk działał, musi utrzymywać się stałe jego stężenie we krwi. Kiedy masz go brać dwa razy dziennie, rób to w odstępie 12 godzin, 3 razy - co 8 godzin. Gdy spóźnisz się mniej niż godzinę, zażyj lek, a następną dawkę zgodnie z wcześniej wyznaczoną porą. Jeśli spóźnienie jest dłuższe, pomiń dawkę, następną weź wg harmonogramu.

Reklama

Popijaj wodą

Letnią przegotowaną albo niegazowaną mineralną (nisko- lub średniozmineralizowaną). Nie używaj do tego soku ani herbaty, mleka i napojów mlecznych, kawy, coli, sokami cytrusowymi itp. Ich składniki utrudniają wchłanianie antybiotyku z przewodu pokarmowego.

Nie zagryzaj kanapką z serem

Niektóre antybiotyki, np. tetracykliny, wchodzą w interakcje z wapniem. Utrudnia on wchłanianie leku. Łykanie antybiotyku podczas jedzenia nabiału (jest bogaty w wapń), może obniżyć skuteczność tego preparatu nawet o 50 proc. Najbezpieczniej jest jeść nabiał 2 godziny przed antybiotykiem lub 2 godziny po nim. Odstaw suplementy wapnia, żelaza i leki na nadkwaśność - w połączeniu z antybiotykami utrudniają sobie wzajemnie wchłanianie z przewodu pokarmowego.

Nie łykaj probiotyku z antybiotykiem

Ich połączenie sprawi, że ten pierwszy nie zadziała. Antybiotyk zniszczy nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale też "dobre", dostarczane przez probiotyk - ten przyjmujmy 2-3 godziny przed antybiotykiem lub 2-3 godziny po jego zażyciu. Przyjazne kultury bakterii zawierają też kefiry, jogurty i maślanka. Warto je więc uwzględnić w jadłospisie.

Zadbaj o strefę intymną

Jeśli masz skłonność do zakażeń pochwy, w trakcie antybiotykoterapii stosuj dopochwowo Lactovaginal - odbudowuje on prawidłową florę bakteryjną. Lekarz może też przepisać osłonowo leki przeciwgrzybicze.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy