Tego unikaj przed badaniem krwi. Inaczej wyniki nie będą miarodajne
Właściwe przygotowanie do laboratoryjnych badań krwi jest kluczowe dla uzyskania rzetelnego wyniku. Najwięcej wątpliwości pojawia się w sytuacji, gdy otrzymujemy skierowanie do badania na czczo. Co to dokładnie oznacza? Czy wyklucza jedynie zjedzenie śniadania tuż przed pobraniem próbki krwi? Wyjaśniamy, jakie czynniki wpływają na to, że wyniki okazują się niemiarodajne.
Regularne wykonywanie badań pozwala trzymać rękę na pulsie w kontekście swojego stanu zdrowia. Dzięki nim jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować ewentualne zmiany czy niedobory, co z kolei pozwala na szybką diagnostykę i wprowadzenie odpowiedniego leczenia pod okiem specjalisty. W pakiecie najczęściej wykonywanych badań, które wymagają podejścia do nich na czczo, znajdują się:
- morfologia - zaleca się, aby dorosłe osoby wykonywały ją przynajmniej raz w roku;
- oznaczenie poziomu glukozy;
- kontrola poziomu cholesterolu;
- mocznik;
- kreatynina;
- kwas moczowy;
- prolaktyna;
- białko;
- żelazo;
- potas;
- witamina B12.
Badanie na krew utajoną pomoże wykryć wiele chorób. Na liście także ciężki rak
Zastanawiasz się, ile przed badaniem krwi nie można jeść? Przygotowanie do badań wymaga przerwy w dostarczaniu posiłków, wynoszącej od 10 do 12 godzin. Późna kolacja czy przekąski chrupane do wieczornego seansu filmowego nie wchodzą w grę, jeśli w godzinach porannych wybierasz się do gabinetu na pobranie krwi. Badania na czczo najlepiej jest przeprowadzać między godziną siódmą a dziesiątą rano.
W tym czasie odradza się także spożywanie słodzonej herbaty oraz kawy. Napoje ogółem należy ograniczyć. Rano przed badaniem zaleca się jednak wypicie niewielkiej ilości (maksymalnie pół szklanki) przegotowanej lub niegazowanej wody mineralnej. Nadmierne odwodnienie może bowiem skutkować problemami z wkłuciem igły do żyły i pobraniem próbki. Pamiętaj o tym zwłaszcza w upalne dni.
W okresie tygodnia do dwóch poprzedzającego badanie nie należy wprowadzać diametralnych zmian w diecie. Mimo to dzień przed badaniem lepiej jest unikać tłustych, ciężkostrawnych dań. Ze szczególną uwagą należy podejść do jadłospisu w czasie kolacji, która powinna być ostatnim, a zarazem lekkostrawnym posiłkiem przed udaniem się do punktu pobierania krwi.
Jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą, dawkę i częstotliwość leków skonsultuj ze swoim lekarzem. Zazwyczaj zaleca się, aby przed porannym badaniem krwi na czczo zrezygnować z ich przyjęcia i zrobić to już po oddaniu próbki do laboratorium. Ostateczną decyzję zostaw jednak specjaliście. To samo dotyczy suplementów diety i ziół.
Jak łatwo się domyślić, tego rodzaju używki nie przysłużą się rzetelności wykonywania badania. Alkoholu nie należy przyjmować w żadnych ilościach na 24 godziny przed planowaną wizytą w placówce medycznej. Jeśli podczas imprezy poniosło cię za bardzo i alkohol spożyłeś w ilości znacznie większej niż lampka wina, musisz odczekać 48 godzin, zanim zgłosisz się na badanie krwi.
Skąd ta zasada? Alkohol jest czynnikiem, który chwilowo zwiększa poziom erytrocytów. Dodatkowo może prowadzić do gwałtownych wahań cukru. Zaburza również diagnostykę hormonów sprawdzanych w diagnostyce nowotworów wątroby i zastoju żółci.
Używkę najlepiej jest ograniczyć do minimum już dzień wcześniej. Ważną zasadą jest wstrzymanie się od zapalenia papierosa godzinę przed pobraniem krwi. Jeśli badania wykonujesz rano, postaraj się całkiem wstrzymać od "puszczenia dymka", pozwalając sobie na to dopiero po zakończonej procedurze.
Nadciśnienie, cukrzyca, rak. Po 50. roku życia nie zapomnij o badaniach
Z jednej strony ciągle się słyszy o tym, że sport to zdrowie. Zresztą nie bez przyczyny - regularny ruch sprzyja wszystkim narządom i pomaga utrzymać dobrą kondycję przez długie lata. Mimo to 48 godziny przed badaniem unikaj nadmiernego wysiłku. Intensywny trening na siłowni czy przenoszenie ciężkich mebli podczas przeprowadzki wpływają negatywnie na rzetelność wyników badań. W jaki sposób? Wzmożona aktywność może pozornie obniżyć poziom glukozy, trójglicerydów oraz cholesterolu, a także zwiększyć poziom hormonów, białek i stężenie kwasu moczowego.
Pamiętaj również, aby tuż przed samym badaniem odpocząć przez 15 minut. Szybki marsz ze względu na pośpiech i wejście do gabinetu zabiegowego z zadyszką nie skończą się uzyskaniem miarodajnych wartości badanych parametrów.
Polecamy:
Choroba, którą nasila źle dobrana dieta. Dolegliwości dotyczą aż 15% światowej populacji
Czarna lista produktów, które niszczą jelita. Natychmiast usuń z diety