Reklama

Reklama

Tej diety lepiej unikać

Tuż przed nowym rokiem wielu z nas rzuci się w wir odchudzania. Kuszące mogą okazać się diety, które stosują gwiazdy. Specjaliści z Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego ostrzegają jednak, że niektóre z nich mogą być groźne dla naszego zdrowia.

Specjaliści podkreślają, że nie zawsze wszystko, co jest rekomendowane przez gwiazdy i przynosi spektakularne efekty jest najlepszym sposobem na walkę ze zbędnymi kilogramami. Dlatego też eksperci z Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego sporządzili coroczną listę diet, których nie rekomendują i które uznają za najbardziej szkodliwe.

Na czarnej liście znalazła się m.in. dieta paleo. Co jest dość zaskakujące, bo spotkała się ona z szerokim uznaniem, nie tylko osób, które są zadowolone z jej efektów, ale również specjalistów. Jednak zdaniem ekspertów z Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego nie jest ona godna polecenia.

Reklama

Do diety tej gatunek ludzki jest przystosowany genetycznie - twierdzi dr Lorena Cordaina autor książki "Dieta Paleo".

"To sposób odżywiania naszych przodków, którzy zajmowali się zbieractwem i łowiectwem. Nie skomplikowały go jeszcze wtedy rolnictwo, hodowla zwierząt, technologia i metody przetwarzania żywności. Tak jak wówczas, tak i dzisiaj najlepszym zdrowiem cieszymy się, gdy jemy chude mięso, owoce morza, świeże owoce i warzywa - kosztem zbóż, nabiału, rafinowanego cukru, rafinowanych olejów i przetworzonej żywności" - przekonuje dr Lorena Cordaina.

Dietetycy promujący dietę paleo namawiają do porzucenia sal gimnastycznych i siłowni na rzecz ruchu na świeżym powietrzu. Spacery, bieganie i górskie wycieczki to idealne przykłady - to właśnie robili nasi przodkowie.

A co się jada w stylu paleo? Paleo dieta zawiera produkty, które ludzie mogli upolować: mięso, ryby, owoce morza oraz produkty, które mogą być uzyskane od zwierząt lub z ziemi: jajka, owoce, orzechy, nasiona, warzywa, grzyby, miód, zioła i przyprawy. Zaleca się jeść tylko najchudsze mięso, bez jakichkolwiek dodatków oraz dziczyznę, ponieważ w tamtych czasach ludzie nie hodowali jeszcze zwierząt domowych. Zalecane jest również jedzenie wątróbek, żołądków, płucek, ponieważ zawierają dużo witamin z grupy B.

Na czarnej liście znalazły się również, różne specyfiki, których zadaniem ma być oczyszczanie organizmu z toksyn. Specjaliści podkreślają nie tylko ich wątpliwą skuteczność, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Dietetycy zwrócili również uwagę, na modną w ostatnim czasie dietę wegańską. Choć spożywanie dużej ilości warzyw i owoców bez wątpienia jest korzystne dla zdrowia, dietetycy zauważają, że dieta wegańska sama w sobie nie musi być zdrowa.

"Wydaje się, że wciąż poszukujemy cudownego remedium, wspaniałej diety i środków, które rozwiążą problemy z nadwagą. Szukamy szybkich rozwiązań, które zbliżą nas do wizerunku, który widzimy w telewizji czy kolorowej prasie. Prawda jest taka, że jeśli coś brzmi za dobrze i jest zbyt obiecujące, to powinniśmy mieć na uwadze, że może być nieskuteczne" - podkreśla rzecznik Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego.

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje