Reklama

Teraz głos mają ... ryby

Dzięki nim nie tylko pozbędziesz się tłuszczyku. Oczyścisz oraz wzmocnisz organizm i poprawisz kondycję fizyczną.

To bardzo popularna na świecie dieta. Została tak skomponowana, aby dwa razy dziennie jeść ryby. Reszta posiłków może pozostać bez zmian pod warunkiem, że będą one niskokaloryczne. Dietę tę powinno się stosować przez dwa tygodnie, ale można ją powtarzać bez ograniczeń. Ryby bowiem zawierają wiele cennych dla naszego zdrowia składników:

1. Nienasycone kwasy tłuszczowe - obniżają stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Redukują tzw. zły cholesterol (LDL) a podwyższają ten dobry (HDL). Powodują też obniżenie ciśnienia krwi. Poprawiają koncentrację i ułatwiają zdolność zapamiętywania.

Reklama

2. Białko - zawiera niezbędne aminokwasy, których organizm ludzki nie może sam wytworzyć. A są one potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania.

3. Składniki mineralne - najważniejsze to żelazo, magnez oraz jod. Ten ostatni bardzo potrzebny jest tarczycy. Oprócz tego selen, potas i fosfor.

4. Witaminy - jest ich naprawdę mnóstwo: B1, B2, B6, B12 i PP.

Zasady diety

- 5 posiłków dziennie

- ryby jedz przynajmniej dwa razy dziennie

- wybieraj chude ryby: flądrę, dorsza, mintaja lub pstrąga

- nie wolno pić ani kawy ani herbaty

- 2 litry wody niegazowanej dziennie to naprawdę minimum, które musisz wypić

Warto wiedzieć

- Odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne w diecie odchudzającej. Musisz zapomnieć o panierce i smażeniu w głębokim tłuszczu. Zamiast tego możesz rybę ugotować, upiec lub usmażyć na specjalnej patelni - bez dodatku tłuszczu.

- Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu - skrop rybę sokiem z cytryny i pozostaw ją na kilka godzin w chłodnym miejscu.

- Pamiętaj o dacie ważności ryb - świeże trzeba zjeść jak najszybciej po ich zakupie. Odmrożone, nie wolno zamrażać, bo można się zatruć.

Ryba w sosie pieczarkowym

Składniki na 1 porcję, ok. 320 kcal.: Filet rybny (10 dag) oczyścić, umyć, osuszyć, oprószyć solą i pieprzem, skropić sokiem z cytryny (łyżka), odstawić do lodówki. Cebulę (1/4) posiekać. Pieczarki (5 dag) oczyścić, umyć, osuszyć, pokroić. Na rozgrzanym oleju (łyżeczka) przesmażyć z obu stron rybę. Na oddzielnej patelni rozpuścić masło (łyżeczka), zeszklić na nim cebulę, dodać pieczarki, smażyć kilka minut, doprawić solą i pieprzem. Podawać z rybą.

Sałatka rybno -ziemniaczana

Składniki na 1 porcję, ok. 290 kcal.: Ziemniak ugotować w mundurku w osolonej wodzie. Obrać, pokroić w grube plasterki. Rybę (10 dag) ugotować, obrać ze skóry i ości, podzielić na kawałki. Sałatę (kilka listków) umyć, porwać na drobne kawałki. Żółtą paprykę (1/4) pociąć w paski, a czerwoną cebulę (1/4) w talarki. W salaterce wymieszać składniki. Dodać pokrojone w kosteczkę jabłko (1/4). Polać sosem winegret (łyżka). Wymieszać. Odstawić na 2 godziny.

Pasta rybna z ogórkami

Składniki na 1 porcję, ok. 240 kcal.: Wędzoną rybę (10 dag) obrać ze skóry, usunąć wszystkie ości. Zmiksować z białym serem (10 dag). Do masy rybnej dodać: drobno posiekany szczypiorek (łyżeczka), pokrojone w kostkę ogórki małosolne (2) i przecier pomidorowy (2 łyżeczki). Skropić sokiem z cytryny (łyżeczka), wymieszać. Wlać jogurt naturalny (2 łyżki), jeszcze raz wymieszać, by pasta miała dosyć gęstą konsystencję. Podawać z pieczywem.

Ile kcal w 100 g mają ryby

Mintaj - 55 kcal

Morszczuk - 60 kcal

Pstrąg - 75 kcal

Dorsz - 80 kcal

Flądra - 100 kcal

Łosoś - 180 kcal

Makrela - 190 kcal

Śledź - 200 kcal

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: dieta | ryby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy