Reklama

Reklama

Teva sadzi ponad 100 tys. drzew na rzecz czystszego powietrza

Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 4,2 mln przedwczesnych zgonów rocznie na całym świecie, głównie z powodu chorób dróg oddechowych i sercowo-naczyniowych. W Polsce dotyczy to 6 200 przypadków rocznie. Dlatego stale ważne jest podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza, takich jak ogólnopolska akcja „Drzewa od Teva”. W dobie pandemii dodatkowo wzrosła świadomość zagrożeń klimatycznych i działania proekologiczne nabierają szczególnego znaczenia.

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. 33 z 50 europejskich miast z wysoce przekroczonymi normami znajdują się w naszym kraju. Staje się to szczególnie odczuwalne w sezonie grzewczym, kiedy kumulacja zanieczyszczeń w postaci zimowego smogu jest często widoczna gołym okiem. Zabójcze powietrze jest jednak stale obecne i stanowi jedną z kluczowych przyczyn chorób i zgonów. 

Naturalne filtry

Naturalnym i zalecanym rozwiązaniem stosowanym w celu poprawy jakości powietrza i zapobieganiu kryzysowi klimatycznemu w Europie jest zalesianie. Lasy sprzyjają utrzymaniu bioróżnorodności środowiska, działają retencyjnie oraz przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Drzewa, szczególnie liściaste, działają jak naturalne filtry - usuwają cząstki stałe i dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery, a wraz z nimi absorbują pyły zawieszone PM10.

Reklama

- W dzisiejszych czasach wiemy już bardzo dużo na temat niekorzystnych zmian środowiska wywołanych działalnością człowieka. Dużym obciążeniem dla zdrowia są zanieczyszczenia atmosfery, powstające m.in. w procesach produkcyjnych. Misją Teva są działania poprawiające zdrowie i samopoczucie ludzi, dlatego też, obok produkcji wysokiej jakości leków, podejmujemy odpowiedzialne zachowania i realizujemy programy pozytywnie wpływające na środowisko. - mówi Michał Nitka, Dyrektor Generalny Teva Pharmaceuticals na region Europy Centralnej i Wschodniej. - "Akcja "Drzewa od Teva" realizuje potrzebę poprawy jakości powietrza jako jednego z priorytetów działań na rzecz ochrony zdrowia w Polsce - dodaje.

„Zielone płuca” od Teva

Celem akcji "Drzewa od Teva" jest sadzenie drzew na terenie całej Polski. Inicjatywa obejmuje kilkuetapowy plan zasadzenia ok. 250 000 drzew w ciągu kilku miesięcy.

- Naszą ambicją jest redukcja tzw. śladu węglowego, związanego z produkcją leków w naszej fabryce. Poza stale udoskonalanymi metodami produkcji, realizujemy ten cel sadząc drzewa - wyjaśnia Michał Nitka.

Inauguracja programu miała miejsce w Kazimierzu Dolnym przy zaangażowaniu lekarzy pulmonologów i  alergologów. Dzięki wspólnej pracy powstała piękna aleja klonowa przy ul. Senatorskiej.

- Jako specjaliści chorób płuc i układu oddechowego, z ogromnym przekonaniem włączamy się w tę inicjatywę. Jesteśmy grupą szczególnie zainteresowaną podejmowaniem działań edukacyjnych i proekologicznych zmierzających do poprawy jakości powietrza w Polsce - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Emeryk, Przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego XXI Kazimierskich Spotkań z Alergologią i Pulmonologią.

Każde drzewo ma znaczenie, nawet to najmniejsze

Huraganowy wiatr, który przeszedł nad Polską w sierpniu 2017 r., spowodował największą klęskę w dziejach polskiego leśnictwa. Jednym z najbardziej poszkodowanych było Nadleśnictwo Lipusz, gdzie żywioł zniszczył 18 000 ha lasów. Tam też miał miejsce kolejny etap akcji "Drzewa od Teva".

- Las odbudowuje się długo. Nasze puszcze były ponad 120-letnimi drzewostanami, a ich zniszczenie to ogromna strata - wyjałowienie środowiska i znaczny spadek jakości powietrza. - wyjaśnia Anna Kukier, rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Lipusz. -  Staramy się przeprowadzać jak najwięcej nasadzeń, ale nasze możliwości w tym zakresie są ograniczone. Dlatego też ogromne znaczenie ma pomoc i podejmowanie inicjatyw sadzenia drzew. Dzięki akcji "Drzewa od Teva" posadziliśmy na naszych terenach drzewa na powierzchni 11 ha m.in. dęby, sosny, świerki i brzozy. Razem ponad 110 tys. drzew!

Pandemia zmienia świadomość

Kryzys zdrowotny i pomoc dotkniętym pandemią społeczeństwom jest obecnie priorytetem oraz ogromnym wyzwaniem dla ekonomii i podmiotów gospodarczych na całym świecie. Międzynarodowe organizacje apelują jednak o kontynuację inicjatyw zmierzających do ograniczenia wpływu na zmiany klimatyczne a przez to poprawę zdrowia społeczeństw.

W światowych badaniach aż 71 proc. osób wierzy, że kryzys klimatyczny w dłuższej perfektywnie może być tak samo poważny, jak COVID-19. Ponadto okazuje się, że pandemia zmieniła sposób postrzegania zagrożeń ekologicznych. Co trzeci Polak deklaruje, że ekologia jest dla niego obecnie ważniejsza niż przed pandemią, a niemal połowa Polaków twierdzi, że w wyniku pandemii bardziej boi się kryzysu klimatycznego.

- 2020 to nie jest dla nas łatwy rok - przyznaje Michał Nitka. - Udaje nam się realizować to, co najważniejsze w naszej pracy - zapewniać dostęp do wysokiej jakości terapii. Ale to nie wszystko - utrzymujemy nasze programy odpowiedzialności społecznej, w tym proekologiczną kampanię "Drzewa od Teva", ponieważ ich efekty będą kształtować środowisko dla nas i przyszłych pokoleń. Pomimo pandemii dotrzymujemy słowa i realizujemy nasze obietnice.- podkreśla.

INTERIA/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: teva

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje