To przez niego nie możesz schudnąć! Czym go zastąpić?

Kiedy trener gwiazd James Duigan opublikował książkę "Dieta oczyszczająco-odchudzająca według programu Clean & Lean", natychmiast stała się bestsellerem. W rozmowie z PAP Life, autor zdradza sekrety diety, którą poleca. "Cukier - to taki podstępny przyjaciel" - ostrzega.

Na czym polega sekret metody "Clean & Lean"?

Reklama

James Duigan: - Odnosząc się do słowa "clean" podstawą tej diety jest niewątpliwie wykluczenie z codziennego jadłospisu wszystkich śmieciowych produktów - mam tu na myśli kofeinę, rafinowane cukry, alkohol i przetworzoną żywność. Dieta zachęca do korzystania z całego wachlarza świeżych produktów - warzyw, owoców i chudego mięsa. Należy cieszyć się każdym posiłkiem, a raz w tygodniu można pozwolić sobie na drobne ustępstwo od diety.

Odpowiednia motywacja, mądre wybory - czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że dieta zaczyna się w głowie?

- Każda zmiana, która zachodzi w ciele, rozpoczyna się w głowie. Każdy powinien uświadomić sobie, że niezależnie od tego, w jakiej jest sytuacji, jak wygląda jego ciało, jaki jest jego punkt wyjścia zasługuje na to, aby być zdrowym, szczęśliwym, cieszyć się świetną sylwetką i raz na zawsze pożegnać się z poczuciem wstydu lub winy. Reszta jest bardzo prosta - każdy cel można osiągnąć. I to, co pragnę podkreślić - nie należy bać się zdrowego tłuszczu. Naszym największym wrogiem jest cukier - to taki podstępny przyjaciel - który pozornie osładza nasze życie, a w rzeczywistości powoduje, że cierpimy z powodu otyłości, jesteśmy zmęczeni i pozbawieni energii. A jeśli ktoś ma wątpliwości i chce zgłębić swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia lub szuka inspiracji, odsyłam go do mojej książki "Clean & Lean Diet".

Częstym problemem jest również zajadanie emocji. Jaka jest twoja rada, aby zwalczyć ten problem?

- Powodem emocjonalnego jedzenia często jest niski poziom endorfin. Gdy jesteśmy zestresowani, albo odczuwamy smutek, mamy większą ochotę na coś słodkiego, dla wielu zajadanie się słodyczami jest najprostszym sposobem na poprawę nastroju. Nie tędy droga, o wiele skuteczniejszą metodą walki z chandrą i stresem, jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia w przeciwieństwie do słodyczy skutecznie poprawiają nastrój, podnoszą poziom endorfin i niwelują stres. Mogę zapewnić, że po takiej "terapii" następnym razem nie będziemy mieć ochoty na deser.

Jaka jest twoja definicja detoksu - metody, która wśród wielu specjalistów budzi kontrowersje?

- Myślę, że proponowana przeze mnie metoda, jest swego rodzaju oczyszczaniem organizmu, ale nie w takim przekonaniu, w jakim ono funkcjonuje. Wykluczenie takich produktów jak alkohol kofeina, rafinowane cukry czy przetworzona żywność, jest dla organizmu kuracją oczyszczającą. Bez wątpienia tak rozumiane oczyszczanie, jest również najbezpieczniejsze. Wiele tzw. diet oczyszczających zaleca picie włącznie soków lub płynów, przez kilka dni, a nawet tygodni. W zależności od ogólnego stanu zdrowia i kondycji - takie kuracje mogą być bardzo niebezpieczne dla organizmu. Ponad to, należy pamiętać, że w trakcie treningu również następuje oczyszczenie organizmu, ponieważ toksyny zwykle gromadzą się w komórkach tłuszczowych, więc w trakcie ich redukcji następuje równoczesny detoks.

Gdybyś miał do wyboru zaledwie pięć produktów, z których miałbyś ułożyć jadłospis na cały dzień, co znalazłoby się na tej liście?

- Jajka, jarmuż, ryby, migdały i olej kokosowy.

Monika Dzwonnik

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje