Topinambur: Zdrowia szukajmy w kuchni
Marudzenie i narzekanie zostawmy malkontentom. Dobrej jakości żywność jest w XXI wieku nie lada wyzwaniem. Lepiej jednak działać i szukać, niż marnować energię na utyskiwanie. Niecodzienny topinambur może nas wesprzeć w trosce o mądre odżywienie ciała, zwłaszcza w wymagającym zimowym czasie.
Topinambur, słonecznik bulwiasty, karczoch jerozolimski czy ziemna gruszka? Wszystkie nazwy odnoszą się do tej samej rośliny, wywodzącej się z Ameryki Północnej. Dziś uprawiany jest również w Europie.
Soczyste bulwy mają słodko-orzechowy smak, przypominający karczochy albo orzechy brazylijskie. Topinambur może być spożywany zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu, pieczeniu czy smażeniu. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek.
Topinambur dla diabetyków
Z uwagi na zawartość inuliny roślina jest rekomendowana osobom z podwyższonym poziomem cukru we krwi, a także tym, którzy borykają się z cukrzycą. Inulina pomaga normalizować poziom cukru we krwi oraz zmniejsza insulinooporność.
Wsparcie metabolizmu
Wspomniana inulina ma też istotny wpływ na rozwój prawidłowej naturalnej mikroflory jelitowej, a tym samym przebieg procesów metabolicznych. W duecie z błonnikiem inulina pobudza perystaltykę jelit i usprawnia pasaż jelitowy. Jednocześnie pomagają oczyścić organizm, wiążąc szkodliwe związki i przyspieszając ich wydalanie.
Dieta bogata w inulinę przyczynia się do eliminacji bakterii chorobotwórczych odpowiedzialnych za biegunki i procesy zapalne w obrębie jelita grubego. Jedząc topinambur, zmniejszamy zatem ryzyko powstania polipów czy owrzodzeń, a nawet chorób nowotworowych przewodu pokarmowego.
Obniża cholesterol, reguluje ciśnienie tętnicze krwi
Obecności inuliny topinambur zawdzięcza również zdolność do obniżania cholesterolu, z naciskiem na frakcję LDL, powszechnie nazywaną złym cholesterolem. Obecny w diecie może stać się ważnym argumentem w profilaktyce miażdżycy. Warzywo zawiera pokaźne dawki potasu, stąd pozytywnie wpływa na pracę najważniejszego mięśnia w ludzkim organizmie: serca, a także normalizuje poziom ciśnienia tętniczego krwi.
Przy redukcji wagi
Jesteś w trakcie diety odchudzającej? Szczególnie mocno postaw na wartościowe produkty. Topinambur zdecydowanie do nich należy. Jest rekomendowany dla osób z nadwagą i otyłością. Jego bulwy zawierają błonnik, który nie tylko daje uczucie sytości, ale też przyspiesza pasaż jelitowy, zapobiegając zaparciom i dyskomfortowi trawiennemu.
Wsparcie systemu nerwowego
Topinambur obfituje w magnez i witaminy z grupy B, a ten zestaw jest niezbędnym wsparciem dla prawidłowej pracy naszego systemu nerwowego. Korzystnie wpływa także na procesy poznawcze: myślenie, zapamiętywanie, koncentrację. Dobrze by słonecznik bulwiasty stał się elementem jadłospisu ucznia.
Ewa Koza, mamsmak.com