Reklama

Senność po jedzeniu

Jemy, aby uzupełnić energię niezbędną do wszystkich procesów życiowych. Skąd zatem senność i ociężałość po posiłku? Jakie mogą być jej przyczyny?

Faktem jest, że po jedzeniu jelita pracują intensywnie i potrzebują więcej krwi, która odpływa z mózgu do jelit. Mózg nie ponosi z tego powodu uszczerbku, ale staje się mniej aktywny. Z ogromnym apetytem siadasz do suto zastawionego stołu, a po posiłku trudno ci od niego wstać i zapanować nad samoczynnie opadającymi powiekami. Znasz ten scenariusz? Są osoby, które świadomie rezygnują z posiłków w pracy, bo po zjedzeniu nie są w stanie skoncentrować się na zadaniach. Nie najlepsze to rozwiązanie. Warto poszukać przyczyn takiej sytuacji. Delikatny spadek koncentracji i niemożliwa do opanowania senność to nie ten sam kaliber sprawy.

Mniej i częściej

Trawienie jest jednym z najbardziej energochłonnych procesów życiowych. Nie jest tajemnicą, że cześć kalorii, które zjadamy, zapewnia tak zwaną "obsługę" procesów metabolicznych. Pierwszą i jednocześnie najczęstszą, przyczyną senności są zbyt duże porcje pochłaniane w trakcie jednego posiłku. Obrazowo można przedstawić to w następujący sposób: zamiast zastrzyku energii organizm dostaje trudną sprawę do rozpracowania - dużą paczkę, której rozpakowanie wymaga wiele wysiłku. Bilans energetyczny nie wychodzi zatem korzystnie, a my czujemy ociężałość i senność. Jakie jest rozwiązanie? Najprostsze sprawdza się najlepiej. Jedzmy częściej i mniejsze porcje. Ciało dostanie niezbędne do działania kalorie bez zbędnego przeciążenia.

Reklama

Sygnał chorobowy

A jeśli niezależnie od wielkości porcji zamiast energii do działania po posiłku czujesz zmęczenie? Może to świadczyć o utajonych procesach chorobowych, które toczą się w organizmie.

Cukrzyca?
 

Przyczyną nadmiernej senności po posiłku może być hipoglikemia poposiłkowa, a nawet już rozwinięta cukrzyca, o której wciąż nie mamy pojęcia. Duże wahania cukru we krwi objawiają się dodatkowo poprzez: osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy, mrowienie skóry, trudne do opanowania ataki głodu, niepokój, pocenie się czy drżenia ciała. Obserwujesz, że twoje ciało tak reaguje? Nie zwlekaj - zbadaj poziom cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca sieje spustoszenie w organizmie.  

Miażdżyca?
 

Za trudną do opanowania sennością po jedzeniu może stać też miażdżyca. Jedną z jej konsekwencji jest gorsze ukrwienie jelit, które skutkuje gorszym wchłanianiem składników odżywczych. Rozwiązaniem, jak w każdym z opisanych przypadków, jest jedzenie częściej i mniejszych porcji. Kluczowe jest też, rzecz jasna, ograniczenie zmian spowodowanych przez miażdżycę.

Ewa Koza, mamsmak.com
 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy