Twarożek na zielono
Twarożek od lat ma swoich wiernych fanów. Rozsmakowali się w nim i duzi, i mali, jednak niektórzy marudzą, że trochę im spowszedniał. Czym go wzbogacić, by rozbudzić smak i spotęgować wartości odżywcze?
Początek lata daje nam szeroki wachlarz możliwości. Korzystajmy z nich, odżywiajmy ciało tym, co oferuje natura. Smak twarożku doskonale dopełni drobno posiekany szczypiorek, koperek lub natka pietruszki. Dobrze sprawdzić wszystkie warianty, by wybrać ten, który stanie się naszym faworytem. Jakie wartości odżywcze zyskamy dzięki tym urozmaiceniom?
Szczypiorek
Roślina obfituje w szereg cennych witamin takich jak: kwas foliowy, witaminy z grupy B i witaminę C oraz składników mineralnych na czele z potasem, sodem, wapniem, magnezem i fosforem. Szczypiorek to też bogactwo karotenu i związków siarki, które odpowiedzialne są za jego niepowtarzalny smak i zapach. Jest niskokaloryczny i nikt nie powinien zaprzątać sobie głowy jego wartością energetyczną.
Dodatkowo obfituje w błonnik, co ma duże znaczenie dla usprawnienia perystaltyki jelit i unormowania metabolizmu. Jak wszystkie zielone warzywa, szczypiorek obfituje w chlorofil, zielony barwnik roślin, który jest jednocześnie silnym przeciwutleniaczem. Sprzyja on całkowitej detoksykacji organizmu. Jedząc szczypiorek intensyfikujemy wytwarzanie tlenu i lepsze dotlenienie każdej komórki ciała. Ma to ogromne znaczenie dla oczyszczenia organizmu z toksyn, metali ciężkich i drobnoustrojów chorobotwórczych.
Koperek
Koperek obfituje w witaminy z grupy B, niezbędne dla prawidłowej pracy systemu nerwowego i właściwy przebieg procesów poznawczych oraz strażniczkę naszej odporności - witaminę C. Znajdziemy w nim flawonoidy - naturalne przeciwutleniacze, które skutecznie neutralizują wolne rodniki, a dzięki temu opóźniają procesy starzenia komórek i są najlepszą profilaktyką chorób cywilizacyjnych. Koperek zawiera beta karoten, który dba o prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Niepozorna roślinka obfituje w składniki mineralne, zwłaszcza: magnez, żelazo i mangan, a także potas, który reguluje ciśnienie krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Podobnie jak szczypiorek jest również skarbnicą chlorofilu. Koperek należy do rodziny selerowatych.
Dzięki bogactwu błonnika jest niezastąpionym strażnikiem prawidłowego przebiegu procesów trawiennych. Ma zdolność usuwania rakotwórczych toksyn z okrężnicy, co zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych w obrębie jelita grubego. Silne działanie antynowotworowe koperku jest wypadkową obecnych w nim składników, takich jak błonnik, anetol, kwercetyna i limonen.
Już w jednej łyżce posiekanej rośliny znajduje się miligram kwercetyny - silnego przeciwutleniacza, który wspomaga profilaktykę oraz leczenie stanów zapalnych w organizmie człowieka. Ogromnym atutem koperku są obecne w nim olejki eteryczne, które wspierają wydzielanie soków żołądkowych i ułatwiają przyswajanie pokarmów. Hamują też rozwój szkodliwych bakterii w jelitach.
Natka pietruszki
Natka jest pierwszorzędnym źródłem witaminy C. Ma jej cztery razy więcej niż pomarańcze czy kapusta. Zawiera beta karoten, witaminę E i żelazo. Jest dobrym, naturalnym źródłem błonnika, dzięki czemu sprzyja procesom metabolicznymi prawidłowej pracy jelit. Spożywana regularnie może przynieść szereg korzyści. Łagodzi nerwobóle i pomaga neutralizować stres. Ma działanie moczopędne. Pomaga pozbyć się piasku i kamieni z dróg moczowych. Podobnie jak obie wyżej wymienione rośliny, natka jest cennym źródłem chlorofilu.
Który wariant wybierzesz na początek? A może sprawdzisz jeszcze inne połączenia? Testujmy, smakujmy i szukajmy najlepszych sposobów na mądre odżywienie organizmu.
Ewa Koza, mamsmak.com