Upał nie sprzyja... myśleniu

W upalne dni łatwiej nam przenieść się myślami na egzotyczne plaże, niż skoncentrować na pracy. Naukowcy przekonują, że nie ma w tym nic niepokojącego, upały nie sprzyjają myśleniu.

Najnowsze badania opublikowane na łamach "PLOS Medicine" wskazują, że stres termiczny, powoduje skrajne wyczerpanie, może negatywnie wpływać na proces myślenia, koncentracji i utrudniać wykonywanie codziennych zadań.

Reklama

Aby to sprawdzić, naukowcy zaangażowali do badania studentów i podzielili ich na dwie grupy: tych, którzy mieszkali w budynkach z klimatyzacją i tych bez klimatyzacji. Następnie badacze analizowali, w jaki sposób letnia fala upałów wpływała na funkcje poznawcze badanych - testy obejmowały proste zadania matematyczne (dodawanie i odejmowanie), a także pytania, które mierzyły uwagę i szybkość przetwarzania informacji.

Zespół badawczy odkrył, że uczniowie przebywający w budynkach bez klimatyzacji mieli wolniejszy czas reakcji i gorsze wyniki w testach matematycznych

"Wydaje się nam, że możemy uporać się z niedogodnościami wynikającymi z upałów. Jednak badania pokazują, że temperatura w pomieszczeniu może mieć ogromny wpływ na naszą zdolność uczenia się i bycia produktywnym" - wyjaśnia współautorka badania Joe Allen. (PAP Life)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje