Reklama

Uważaj na pleśnie

Kontakt z pleśnią może być szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży i małych dzieci, ale także dla osób, które są na nią uczuleni. Zresztą, grzyb na ścianie (czy gdziekolwiek indziej) wpływa ujemnie na zdrowie wszystkich domowników. Jak wyeliminować pleśń z naszego otoczenia?

1. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, zrezygnujmy z tapet w naszym mieszkaniu. A już na pewno nie tapetujmy pokoju dziecięcego, zwłaszcza, jeśli mieszka w nim mały alergik. Grzyby bardzo często zbierają się pod tapetami, co gorsza, niełatwo je tam dostrzec.

2. Dbajmy o dobrą wentylację mieszkania i często je wietrzmy. Dotyczy to także łazienki - zbyt szczelne drzwi (uszczelniane w tym pomieszczeniu w trosce o ciepło) oraz nagromadzona para woda to bardzo niedobre połączenie. Zwróćmy uwagę na fugi - bardzo często właśnie tam gromadzi się pleśń.

Reklama

3. Unikajmy kupowania na zapas i przetrzymywania resztek produktów czy napoczętych dań w lodówce - niekiedy bardzo łatwo o nich zapomnieć.

4. Obniżmy temperaturę w domu (oczywiście w rozsądnych granicach) - pleśnie dobrze czują się w cieple i wilgoci. Z tego względu, jeśli to możliwe, warto też zrezygnować z nawilżaczy powietrza, suszyć pranie na suszarce wystawionej na balkon lub, ewentualnie, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Wietrzmy kuchnię podczas gotowania czy łazienkę po kąpieli.

5. Raz w miesiącu przeprowadzajmy gruntowne sprzątanie lodówki - nie chodzi tu wyłącznie o pozbywanie się zepsutej żywności, co powinno się robić na bieżąco, ale przede wszystkim o czyszczenie tego urządzenia. Czyszczenie powinno być wieńczone przecieraniem ścianek alkoholem (np. spirytusem) lub roztworem wody i octu. Pamiętajmy, że grzyby lubią różne trudno dostępne zakamarki.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy