Reklama

Wakacyjne infekcje intymne

Dolegliwości pojawiają się nagle. Są uciążliwe i potrafią zepsuć urlop. Grzybicy jednak można uniknąć albo znacznie złagodzić jej objawy.

Pierwsze objawy zakażenia

Nawet co trzecia kobieta przynajmniej raz w życiu przechodzi infekcję spowodowaną przez grzyby (drożdżaki). Candida albicans to drobnoustroje, które najczęściej wywołują grzybicę pochwy. Wprawdzie znajdują się w niej także, gdy jesteś zdrowa, ale jest ich wówczas znacznie mniej, a ich rozwój hamują pałeczki kwasu mlekowego. Właśnie latem częściej zdarzają się sytuacje, które sprzyjają gwałtownemu rozmnażaniu się grzybów. Ryzyko infekcji wzrasta po kąpieli w basenie, gdy korzystasz z sauny czy jacuzzi, a potem chodzisz w mokrym kostiumie. Także nagły spadek odporności czy zaniedbania higieny osobistej, np. w podróży, sprzyjają infekcji.

Reklama

Charakterystyczne zmiany: Pierwsze sygnały pojawiają się szybko i mogą być u każdej kobiety inne. Gdy jesteś zdrowa, wydzielina z pochwy jest bezwonna, przejrzysta lub biaława (zmienia się w różnych fazach cyklu). Charakterystycznym objawem, świadczącym właśnie o tym, że doszło do zakażenia grzybami, jest zmiana wyglądu wydzieliny. Staje się biaława, grudkowata, o zapachu drożdży.

Uciążliwe dolegliwości: Upławom towarzyszy dokuczliwe swędzenie, pieczenie i obrzęk w okolicach intymnych. Niektóre kobiety skarżą się też na ból przy oddawaniu moczu.

Łagodzenie objawów i leczenie

Jeśli nie możesz liczyć na szybki termin wizyty u ginekologa, spróbuj sama zahamować infekcję i zmniejszyć jej objawy. Są sposoby, by złagodzić przynajmniej najbardziej uciążliwe dolegliwości - świąd, pieczenie i obrzęk.

Zioła: Przygotuj macerat z ziół. Wystarczy kupić w aptece suszone kwiaty rumianku i nagietka. Składniki, które znajdują się w tych ziołach, mają działanie odkażające i kojące. Po filiżance każdego z ziół zalej na noc litrem wody i odstaw. Gdy rano wstaniesz, podgrzej macerat i przecedzony wlej do wanny z ciepłą wodą. Nie powinna ci sięgać wyżej niż do wysokości pępka. Pozostań w kąpieli ok. 20 minut. Kąpiele ziołowe powtarzaj codziennie. Przyniosą ulgę w ciągu 48-72 godzin. Jeśli nie masz na urlopie warunków do przygotowywania ziołowej kąpieli, kup gotową mieszankę zióło działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym stany zapalne skóry i błon śluzowych. Przygotowanym odwarem (wg przepisu na opakowaniu) przemywaj okolice miejsc intymnych.

Ocet jabłkowy: Posiada właściwości zakwaszające, dzięki którym możesz zahamować rozwój drożdży. Dwie łyżki octu jabłkowego zmieszaj ze szklanką ciepłej wody. Stosuj do przemywania codziennie rano, przynajmniej przez siedem kolejnych dni.

Probiotyki ginekologiczne: Leczenie infekcji grzybiczej przyspieszą probiotyki. Ułatwią uzupełnienie prawidłowej flory bakteryjnej, ale zahamują również wzrost drobnoustrojów. Warto je stosować także po zakończonym leczeniu. Zapobiegają nawrotowi choroby. Możesz przyjmować je w postaci tabletek dopochwowych.

Leki bez recepty: W leczeniu infekcji pomogą ci leki, które można kupić w aptece bez recepty. Mogą być w postaci czopków lub kremu. Bardzo ważne jest także przestrzeganie codziennej higieny intymnej. Dostępne są także specjalne płyny do higieny intymnej, które łagodzą podrażnienia i stany zapalne.

Bawełniana bielizna: Dopóki trwa zakażenie, noś wyłącznie bawełnianą bieliznę, lekką i przewiewną. Syntetyczne koronki i stringi z pewnością będą sprzyjać zaostrzaniu się dolegliwości.

Anna Gumowska

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy