Reklama

Wakacyjne SOS: Gdy zastrajkuje żołądek!

Latem łatwo o jedzeniowe "wpadki". Co robić, gdy zaszkodzi ci lód, ciastko czy kiełbaska z grilla?

Zatrucia pokarmowe często zmuszają nas o tej porze roku do wizyty u lekarza. Upał na dworze powoduje, że chętnie sięgamy po , lekkie desery z kremem czy sałatki z majonezem. Częściej też jadamy poza domem, w przypadkowych miejscach - na pikniku, działce, plaży, np. grillowane mięsa czy ryby. Niektóre dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka, wymioty) mogą być nawet bardzo gwałtowne, bo w ten sposób organizm stara się za wszelką cenę usunąć szkodliwe czynniki. Zwykle jednak po domowej kuracji trwającej kilka dni, mijają bez śladu. Inne wymagają pomocy lekarskiej, a nawet pobytu w szpitalu. Warto więc wiedzieć, jak sobie radzić, gdy niespodziewanie dopadnie nas rozstrój żołądka.

Reklama

Chorujesz po zjedzeniu sałatki z majonezem

Objawy zatrucia salmonellą pojawiają się od 6 do 72 godzin od momentu zakażenia. Bólom brzucha towarzyszy wysoka gorączka, nudności, wymioty, biegunka. Złe samopoczucie i bóle stawów bardziej sugerują grypę żołądkową niż salmonellozę.

Co robić?

Tuż po wystąpieniu pierwszych objawów zażyj lekarstwo, które łagodzi biegunkę i bóle brzucha. Pij dużo płynów, nawet 3-5 litrów dziennie, by się nie odwodnić. Przez pierwsze 1-2 dni, gdy objawy są najsilniejsze, zrób sobie głodówkę. Potem, przez 4-5 dni zastosuj lekkostrawną . Gdy biegunka ustąpi, zażywaj synbiotyk, by odbudować florę bakteryjną jelit.

Kiedy do lekarza?

Jeżeli objawy nie słabną po upływie 10 godzin, a wodniste biegunki pojawiają się nawet kilka razy w ciągu godziny, potrzebna jest pomoc lekarza.

Za granicą wypiłaś napój z lodem i dopadła cię „zemsta faraona”

Wymarzona wycieczka do Egiptu czy Tunezji może przysporzyć ci problemów żołądkowych, jeśli nie będziesz uważała na to, co jesz i pijesz. Uporczywa, wodnista biegunka, zawroty głowy, nudności i wymioty, czasem również gorączka zatrzymają cię w hotelu. Najczęściej winne są niedogotowane potrawy, owoce, napoje chłodzące z kostkami lodu przygotowanymi z niekapslowanej wody.

Co robić?

Staraj się zahamować biegunkę lekami, które masz w podróżnej apteczce.  Aby się nie odwodnić, dużo pij, ale małymi łyczkami, np. lekko osoloną wodę. Zapytaj farmaceutę o produkt, który wyrówna niedobory elektrolitów.

Kiedy do lekarza?

Jeśli objawy nie ustępują, poproś o pomoc swojego rezydenta. Podpowie, jakie kupić leki w miejscowej aptece lub skontaktuje z lekarzem.

Po mielonym w barze masz rozstrój żołądka

Gronkowcem złocistym można się zatruć w podobny sposób jak salmonellą. Objawy są także podobne. Pojawiają się one jednak znacznie szybciej - nawet w pół godziny po zjedzeniu zarażonej gronkowcem żywności, np. źle przechowywanej kaszanki, kotletów mielonych czy ciastka z kremem.

Co robić?

Podejrzewając zatrucie gronkowcem, staraj się nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Wymioty, także u dzieci, pomoże powstrzymać np. odgazowana cola (nie light).

Kiedy do lekarza?

Jeśli objawy są bardzo burzliwe, a gorączka wysoka - nie zwlekaj z wezwaniem lekarza. Oceni on stan nawodnienia organizmu, zmierzy ciśnienie krwi. Zależnie od oceny zaleci leczenie - często antybiotykiem. Jeżeli objawy są gwałtowne, lekarz wypisze skierowanie do szpitala. Wtedy będzie można szybko podać leki dożylnie.

Złapałaś rotawirusa, czyli grypę żołądkową

Wakacje sprzyjają zakażeniu rotawirusem, bo częściej przebywasz w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Objawy występują szybko, 24-48 godzin od kontaktu z wirusem. Bóle brzucha, biegunka, wymioty i osłabienie utrzymują się ok. 3 dni. Do tego dołączają typowe objawy grypy, np. bóle głowy, mięśni, gorączka, katar.

Co robić?

Niestety taką infekcję trzeba po prostu przetrwać. Nawet leki przeciwbiegunkowe mogą okazać się nieskuteczne. Objawy będą ustępować same po 2-3 dniach. Stopniowo twój organizm zacznie "zatrzymywać" wodę i pokarm, ustąpią też dolegliwości bólowe. Najważniejszy element leczenia grypy jelitowej to picie letniej wody, niesłodzonej herbaty. Działanie przeciwbiegunkowe ma np. napar z czarnych jagód.

Kiedy do lekarza?

Jeżeli objawy nie zaczną słabnąć po 3-5 dniach, wezwij lekarza.

Anna Gumowska; kons. Elżbieta Sandzewicz, internista

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: żołądek | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy