Reklama

Reklama

Wczesne objawy udaru mózgu. Ta wiedza może uratować ci życie!

W Polsce co 8 minut dochodzi do udaru, wiele z nich kończy się śmiercią lub trwałym paraliżem. W wielu przypadkach udar można początkowo przeoczyć, nie rozpoznając na czas jego objawów, albo myląc je ze zmęczeniem.

Po forach internetowych i serwisach społecznościowych krąży w ostatnich miesiącach historyjka, którą przytaczamy poniżej. Choć trudno zweryfikować jej prawdziwość, jest bardzo pomocna, by pokazać, że udar mózgu potrafi dawać bardzo nietypowe objawy, które mogą pojawiać się nawet dobę wcześniej. Znając je, jesteśmy w stanie uratować komuś życie!

Reklama

"Prawdziwe zdarzenie:

Podczas letniego grilla jedna z pań nagle potknęła się i osunęła na ziemię. Zapewniała, że czuje się dobrze, i że nic jej nie jest, że tylko się poślizgnęła, bo ma nowe pantofelki. Parę osób w pobliżu chciało dzwonić po pogotowie. Przyjaciółki pomogły jej wstać i podały nowy talerz z jedzeniem. Ta pani wyglądała na trochę oszołomioną, ale mimo tego zdecydowała się uczestniczyć w przyjęciu, tak jakby się jej nic nie stało.

Późnym wieczorem do przyjaciół zadzwonił jej mąż i poinformował, że pogotowie zabrało żonę do szpitala. Zmarła o 18-tej następnego dnia. Okazało się, że dostała wylewu krwi do mózgu podczas imprezy.

Gdyby jej mąż lub przyjaciele wiedzieli jak zdiagnozować wylew krwi do mózgu, może mogli by uratować jej życie".

Czy wylew i udar to ta sama choroba?

W języku potocznym oba pojęcia są stosowane zamiennie, choć z medycznego punktu widzenia nie oznaczają dokładnie tego samego.

Udar to pojęcie bardziej ogólne. Oznacza ono nagłe przerwanie pracy mózgu w wyniki zaburzeń krążenia krwi. Zaburzenia te mogą być dwojakiego rodzaju.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje