Wiesiołek: Dlaczego warto go stosować?
Wiesiołek to niepozorna roślina, która wykazuje wiele niezwykle korzystnych właściwości zdrowotnych. Porasta dziko większość łąk, pól i nieużytków. Ze względu na swoje lecznicze działanie na szeroką skalę wykorzystywany jest w farmaceutyce i medycynie naturalnej, a nawet w kosmetyce. Dobroczynne działanie wiesiołka zapewniają przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, odgrywające dużą rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Mają zbawienny wpływ na układ krążenia i pracę serca, zwalczają stany zapalne i poprawiają przemianę materii. Dzięki temu wiesiołek działa ogólnoustrojowo, wzmacniając cały organizm. Ta pospolita roślina świetnie radzi sobie z usuwaniem toksyn i osłanianiem przed szkodliwymi substancjami, przez co skutecznie uodparnia nas na rozmaite infekcje, wirusy i przewlekłe choroby. To prawdziwy eliksir młodości, który pomaga zachować wigor, dobre samopoczucie i nieskazitelny stan skóry. W czym jeszcze może nam pomóc wiesiołek? Dlaczego warto go stosować?
Wiesiołek to bardzo pospolita roślina porastająca łąki, lasy, pola i nieużytki. Występuje powszechnie w Ameryce Północnej (skąd pochodzi) i Południowej, Europie i Azji. Na całym świecie wyróżnia się ponad 120 gatunków, z czego w Polsce można spotkać ok. 30 z nich. Najpopularniejszym gatunkiem jest wiesiołek dwuletni. Roślina wygląda niepozornie, ma ok. 1 m wysokości, jajowate liście i żółte kwiaty, które w słoneczny dzień są stulone, a w nocy otwierają się. Przez to wiesiołek nazywany dawniej był "świecą nocy". W celach ziołoleczniczych wykorzystywali go już przed wiekami Indianie – głównie do uśmierzania bólu i opatrywania ran.
Obecnie wiesiołek stosowany jest na szeroką skalę nie tylko w medycynie naturalnej, ale też farmaceutyce, jako składnik suplementów diety oraz w kosmetyce w postaci kremów, maści i balsamów. Najpowszechniejszy jest jednak olej z wiesiołka, stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Wiesiołek zawiera sporą dawkę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Oprócz tego w skład wiesiołka wchodzą fitosterole, białko (z aminokwasami siarkowymi i tryptofanem), magnez, wapń, żelazo, potas, cynk, selen oraz witamina E będąca silnym przeciwutleniaczem. Taka mieszanka odżywczych substancji sprawia, że wiesiołek działa ogólnoustrojowo i wzmacnia cały organizm.
Głównym składnikiem wiesiołka są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym większość stanowi kwas linolowy (LA) oraz kwas gamma-linolowy (GLA). W wiesiołku znajdziemy również kwas oleinowy, stearynowy i palmitynowy. Kwasy tłuszczowe niezwykle skutecznie działają na pracę wszystkich układów narządów w organizmie człowieka. Poprawiają krążenie krwi, działają ochronnie na naczynia krwionośne i regulują ciśnienie. Dzięki temu wiesiołek korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału i innych chorób serca. Sprawniejszy przepływ krwi sprawia, że komórki w naszym ciele są dotlenione i odżywione. Dobroczynnie działa to na mózg i układ nerwowy, poprawia pamięć i koncentrację, pomaga radzić sobie ze stresem i wprawia w dobry nastrój. Wiesiołek stosowany jest też w łagodzeniu objawów stwardnienia rozsianego, schizofrenii i sklerodermii.
Kwasy tłuszczowe i fitosterole sprawiają, że wiesiołek reguluje gospodarkę lipidową, obniżając poziom trójglicerydów i złego cholesterolu we krwi. To nie tylko korzystnie wpływa na naczynia krwionośne, chroniąc przed miażdżycą, ale też pozwala na szybsze pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej. Wiesiołek przyspiesza przemianę materii, a oprócz tego oczyszcza organizm ze złogów i toksycznych substancji. Działa również w tym wypadku osłonowo, chroniąc przed takimi substancjami oraz przed bakteriami i wirusami. Wzmacnia przez to odporność i pomaga zwalczać infekcje. Warto stosować go przy zapaleniu gardła, oskrzeli i płuc, oraz przy alergii i astmie. Przeciwzapalne właściwości kwasów tłuszczowych pozwalają na wykorzystanie wiesiołka do uśmierzania bólów reumatycznych, łagodzenia zapalenia stawów i gojenia się ran. Wiesiołek regeneruje też nerki i wątrobę.
Wiesiołek to zioło, które odejmuje lat – dzięki kwasom tłuszczowym, przeciwutleniaczom (m.in. witaminie E) i cynkowi spowalnia procesy starzenia oraz poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Nawilża naskórek, ujędrnia go i uelastycznia, a dodatkowo zwalcza stany zapalne i reguluje wydzielanie sebum. Pomaga więc w leczeniu trądziku, łuszczycy i egzemy. Wzmacnia też włosy i paznokcie. Kobiety zainteresuje z pewnością również korzystny wpływ wiesiołka na pracę hormonów. Łagodzi bóle menstruacyjne, wahania nastrojów i stan napięcia przedmiesiączkowego. Pomaga także przy menopauzie. Olej z wiesiołka może również poprawiać płodność.
Stosowanie wiesiołka
Najczęściej wykorzystuje się olej z wiesiołka tłoczony na zimno z nasion rośliny. Ważne jest, by używać go tylko na zimno, nie można go podgrzewać, gdyż traci swoje właściwości. Można więc spożywać go bezpośrednio – najlepiej po jednej łyżeczce przed posiłkiem trzy razy dziennie. Świetnie sprawdzi się również dodawany do zimnych potraw, np. sałatek. Nadaje się również do smarowania nim skóry, wcierania w paznokcie lub we włosy jako naturalne serum na końcówki. Natomiast z suszonych liści wiesiołka można zaparzyć ziołowy napar do picia lub płukania nim włosów. Dostępne są również suplementy diety z wiesiołkiem w formie tabletek. Należy stosować je według zaleceń producenta.