Reklama

Reklama

Wizyta u ginekologa: Kiedy jest konieczna

Letni tryb życia mógł stać się przyczyną kłopotów ze zdrowiem intymnym. Na co warto zwrócić uwagę?

Nawet jeśli wyjeżdżałyśmy tylko na działkę, nad rzekę lub jezioro, to stres związany z podróżą, zmianą otoczenia albo nowym towarzystwem mógł przyczynić się do rozregulowania układu hormonalnego i opóźnienia miesiączki.

Do tego spędzałyśmy całe dnie na dworze. Nieraz siedziałyśmy na trawie i kąpałyśmy się w chłodniejszej wodzie. W podróży korzystałyśmy z publicznych toalet. Pożyczałyśmy ręcznik...

Wszystkie te sytuacje mogły przyczynić się do rozwoju infekcji pęcherza lub pochwy. Jeśli zauważysz u siebie opisane poniżej dokuczliwe objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa.

Reklama

Na wizytę warto zapisać się także wtedy, gdy nic ci nie dolega. To znakomity czas, by profilaktycznie zbadać piersi i wykonać zaległą cytologię.

Kłopoty z miesiączką

Twój organizm wolniej wydziela hormony płciowe, gdy jesteś pod wpływem stresu i masz wysoki poziom adrenaliny, kortyzolu. Cykl się wydłuża.

O opóźnienie miesiączki szczególnie łatwo, gdy stres pojawił się w pierwszej fazie cyklu. W gabinecie lekarz musi najpierw wykluczyć ciążę. Przeprowadzi badanie ginekologiczne, może zlecić test ciążowy z krwi.

Następnie przepisze środki uzupełniające niedobór hormonów (progesteronu), zawierające ich syntetyczne odpowiedniki (tzw. progestageny) – doustne lub dopochwowe. Co dodatkowo pomoże? Postaraj się nie stresować, wysypiać, właściwie odżywiać. Organizm łatwiej odzyska równowagę. Nie przeciążaj go np. nadmiernym wysiłkiem lub odchudzaniem.

Ważne: Tabletki z hormonami pomogą także złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego i sprawią, że miesiączka będzie mniej bolesna.

Bóle podbrzusza

Mogą świadczyć o infekcji pęcherza lub zapaleniu przydatków. Choroba czasem przenosi się z jednej okolicy na drugą.

Obie choroby wymagają odpowiedniej kuracji. Im szybciej ją podejmiesz, tym lepiej, więc nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

W gabinecie: Podczas infekcji pęcherza (świadczą o niej także uczucie parcia oraz pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu) – lekarz przepisze środki zwalczające chorobotwórcze bakterie (z furaginą, cyprofloksacyną).

Gdy masz zapalenie przydatków, dostaniesz antybiotyk, a dodatkowo preparaty wspomagające rozwój dobrej mikroflory (tzw. probotyki) – w postaci doustnych kapsułek i żelu dopochwowego.

Co dodatkowo pomoże? Pij dużo płynów (2 litry dziennie), by wypłukać bakterie – sok z żurawiny, niegazowaną wodę, herbaty owocowe, moczopędny i przeciwzapalny napar z nawłoci (za zgodą lekarza).

Ważne: Gdy tylko podejrzewasz infekcję pęcherza, zastosuj ciepłe okłady lub weź kąpiel. To prosty sposób, by wspomóc mechanizmy obronne.

Pieczenie, świąd

Takie dolegliwości w pochwie plus białe upławy to oznaka grzybicy i sygnał, że masz zaburzoną ochronną mikroflorę.

W gabinecie. Grzybicę leczy się doustnie i dopochwowo, kapsułkami i globulkami lub kremami przeciwgrzybiczymi.

Lekarz może dodatkowo zalecić maść zawierającą sterydy – zmniejszają świąd i obrzęk śluzówki.

Co dodatkowo pomoże? Zrezygnuj ze słodkich pokarmów (są pożywką dla grzybów). Noś przewiewną bieliznę i nie dopuszczaj do zawilgocenia okolic intymnych.

Ważne: Jeśli masz taką możliwość, ćwicz jogę hormonalną. Pobudza produkcję estrogenów, a to korzystne dla zdrowia intymnego.

Pomocne badania

Specjalista może dodatkowo zalecić: posiew moczu – gdy zakażenie pęcherza przytrafia ci się nie pierwszy raz; biocenozę pochwy – by sprawdzić, jaka jest proporcja między zdrowymi bakteriami i patogenami, jaki jest rodzaj zapalenia (bakteryjne czy grzybicze).

Zmiany na śluzówce

Jeśli wyczułaś w pochwie brodawkę, nie musi to świadczyć o zakażeniu HPV (ale może). Specjalista dokładnie obejrzy zmianę.

Niewielka, płaska, lekko brązowa narośl to prawdopodobnie zwykła brodawka wirusowa (niespowodowana HPV). Niebiesko-fioletowa kuleczka może być żylakiem sromu.

Wypukła, cielista brodawka (jedna lub więcej) może być kłykciną kończystą. Nawet jeśli tak jest, istnieją metody, by się jej pozbyć. W gabinecie zwykłą brodawkę lekarz usunie za pomocą wymrażania (krioterapia) lub wyłyżeczkowania.

Przy żylakach sromu pomoże zabieg obliteracji – wstrzykuje się specjalny preparat, który powoduje, że zarastają.

W leczeniu kłykciny kończystej (w zależności od jej wielkości) specjalista zastosuje środki farmakologiczne, wymrażanie, przeprowadzi zabieg z użyciem lasera lub chirurgiczny.

Ważne: Dbaj o odporność (odżywiaj się właściwie, bądź aktywna fizycznie) – wtedy łatwiej utrzymać w ryzach wirusy.

Na te objawy uważaj szczególnie!

Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, jeśli występują: żółte lub zielone upławy o rybim zapachu, dyskomfort w dole brzucha, ból podczas stosunku – podejrzenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym;

ropne upławy, bóle podbrzusza, stawów, wypryski na skórze – zakażenie rzeżączką; owrzodzenie warg sromowych (bezbolesne), powiększenie węzłów chłonnych, wysypka na głowie, dłoniach i stopach – mogą świadczyć o kile.

Specjalista zaleci badania, m.in.: krwi (antygeny bakterii); rozmaz z wydzieliny w pochwie. Terapia: antybiotyki (np. penicylina, doksycyklina, erytromycyna). Antybiotykoterapii powinien zostać poddany także twój partner!

Dowiedz się więcej na temat: wizyta u ginekologa | wizyta | specjalista | HPV | lekarz | pieczenie | zmiany | tabletki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje