Reklama

Właściwości lecznicze szałwii

Szałwia jest ziołem, które było używane zarówno w kuchni, jak i do celów leczniczych od wieków. Starożytni Rzymianie stosowali je do konserwowania żywności, a Europejczycy w XIV wieku do ochrony przeciw czarom. Z kolei arabscy uzdrowiciele uważali, że szałwia może dać człowiekowi nieśmiertelność.

Ma właściwości przeciwzapalne

Szałwia ma silne właściwości przeciwzapalne i często stosowana jest do leczenia bólu gardła i innych stanów zapalnych. Można używać herbaty z szałwii jako antyseptycznego płynu do płukania jamy ustnej, do leczenia owrzodzeń i innych chorób dziąseł, ja również do płukania gardła w celu złagodzenia bólu.

Można jej używać jako nadającej połysk płukanki do włosów

Dzięki stosowaniu naparu z szałwii do płukania włosów, możemy nadać im połysk i jednocześnie zwalczać łupież. Aby przyrządzić taki napar, należy dodać kubek gotującej się wody do łyżki suszonej szałwii i pozostawić do zaparzenia na jakiś czas. Następnie należy przecedzić herbatę, pozostawić do wystudzenia, po czym spłukać uzyskanym naparem włosy. Do ostatniego płukania użyć czystej, ciepłej wody.

Reklama

Zmniejsza pocenie się

Szałwia jest również znana ze swoich właściwości zmniejszających potliwość. Badania wykazały, że picie herbaty z szałwii może zmniejszyć nadmierną potliwość u niektórych osób nawet o 50%. Wykazuje też skuteczność w leczeniu uderzeń gorąca i nocnych potów oraz w celu zmniejszenia pocenia się podczas treningów.

Herbata z szałwii świetnie działa na trawienie

Kolejną wspaniałą korzyścią, jaką możemy mieć z szałwii, jest jej lecznicze działanie w przypadkach problemów żołądkowych i niestrawności. Ma działanie łagodzące, które zmniejsza niestrawność i zgagę, jak również stymuluje pracę układu trawiennego.

Używaj jej jako toniku

Korzyści, jakie możemy odnieść z szałwii dla naszej urody, są rozliczne. Szałwia wykazuje działanie przeciwzgrzybicze, przeciwbakteryjne i antyseptyczne, tak więc może być stosowana do leczenia wielu problemów skórnych. Stosowanie szałwii jako toniku do twarzy sprawia, że zmiany trądzikowe łagodnieją, zmniejszają się stany zapalne, a skóra pozostaje świeża i czysta.

Może przyciemniać siwe włosy

Niektórzy ludzie stosują szałwię do przyciemniania siwych włosów, kiedy tylko zaczynają się pojawiać. Przyrządź napar z łyżki szałwii i łyżki rozmarynu, zalewając je gotującą się wodą i pozostaw do ostygnięcia. Możesz użyć takiej mikstury do ostatniego płukania siwych włosów, a po kilku tygodniach włosy te powinny odzyskać swój naturalny kolor.

Stosuj jako lekarstwo na astmę

Szałwia ma właściwości przeciwskurczowe, tak więc kolejną wspaniałą korzyścią, jaką możemy odnieść z jej stosowania jest wspomaganie leczenia astmy. Aby zmniejszyć napięcie mięśni i usunąć zatory w płucach, przyrządź następujący napar: wrzuć kilka świeżych liści szałwii do gotującej się wody i wdychaj unoszącą się parę. (Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szałwia lekarska | szałwia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy