Wstydliwy problem, który można rozwiązać
Uczucie dyskomfortu, bólu, niekiedy podrażnienia - wysuszenie okolic intymnych może dotkliwie dawać się we znaki. Jest to problem, o którym wiele z nas wstydzi się mówić i cierpi w milczeniu. Niepotrzebnie, ponieważ istnieją skuteczne sposoby na jego rozwiązanie.
Suchość pochwy, wbrew powszechnie panującym przekonaniom, nie jest tylko problemem kobiet przechodzących menopauzę. W zależności od okoliczności, dolegliwość ta może się przydarzyć kobietom niemal w każdym wieku.
Do najczęstszych należą:
- zaburzenie gospodarki hormonalnej - gdy spada poziom estrogenu i pochwa nie jest dostatecznie nawilżana; ten problem dotyka kobiety głównie w okresie menopauzy (szacuje się, że aż połowa cierpi na tę dolegliwość), ale nie tylko. Suchość pochwy może wystąpić u kobiet młodszych pod koniec cyklu menstruacyjnego, czy w momencie rozregulowania cyklu miesięcznego
- stosowanie niektórych leków - np. antyalergicznych, które powodują wysuszenie błoń śluzowych, czy hormonalnych środków antykoncepcyjnych
- nieprawidłowa higiena powodująca podrażnienie miejsc intymnych (np. stosowanie mydła)
- inne takie jak: choroby, odwodnienie, zmęczenie czy stres
Suchość pochwy odczuwana jest przede wszystkim w momencie zbliżenia. Niestety, u wielu kobiet problem ten rodzi błędne koło: suchość pochwy powoduje ból w czasie stosunku - to powoduje strach przed kolejnym zbliżeniem, a strach przed seksem nasila suchość pochwy, itd.
Znajdź przyczynę: znalezienie właściwej przyczyny problemu to podstawa: jeśli suchość pochwy wiąże się z przechodzeniem przez Ciebie menopauzy - porozmawiaj o tym z lekarzem. Może w Twoim przypadku warto zastosować hormonalną terapię zastępczą. Jeżeli przyczyna leży, gdzie indziej - staraj się ją wyeliminować.
Nawadniaj się: permanentne odwodnienie może dawać suchość pochwy, dlatego pamiętaj o codziennym odpowiednim nawilżaniu ciała - minimum 25 - 35 ml wody/kg masy ciała.
Stosuj odpowiednią higienę: agresywne irygacje, stosowanie mydeł czy kąpiele z dużą ilością piany mogą skutkować wysuszeniem okolic intymnych. Do higieny intymnej używaj zawsze delikatnych żeli przeznaczonych do tego celu i raczej rezygnuj z pienistych sesji w wannie.
Zwróć uwagę na swój codzienny jadłospis: dla odpowiedniego nawilżenia pochwy nie powinno zabraknąć w nim żadnych składników odżywczych, a przede wszystkim NNKT (wielonienasyconych kwasów tłuszczowych) - Omega - 3. Ponadto dietę można wzbogacić w produkty sojowe lub inne zawierające tzw. fitohormony. Składniki te naśladują działanie hormonów kobiecych i pomagają w likwidowaniu objawów niedoboru estrogenów, m.in. suchości pochwy.
Stosuj lubrykanty: nawilżające żele, delikatne i nie podrażniające dostępne są w każdej aptece. Można je stosować zarówno na co dzień, jak i w czasie zbliżeń. Zastosowanie lubrykantów zapewnia komfort i chroni przed podrażnieniami.
Sięgnij po globulki z kwasem hialuronowym i witaminą E - kwas hialuronowy to naturalny związek, który przyspiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia, nawilża błonę śluzową pochwy, a witamina E sprzyja regeneracji wnętrza pochwy.
Mgr farm. Aleksandra Uruszczak