Reklama

Wygodna antykoncepcja na urlopie

Do wyboru mamy coraz więcej metod, które chronią przed niechcianą ciążą i idealnie dopasowują się do naszego trybu życia - np. na wakacjach.

Zanim zdecydujesz się na środek zapobiegający ciąży, przemyśl, jaki najlepiej będzie odpowiadał twoim potrzebom. Masz w planach intensywny urlop i nie chcesz codziennie pamiętać o zabezpieczeniu? Postaw na metody, które dają długotrwałą ochronę.

Zachowanie dyscypliny na wyjeździe to dla ciebie nie problem i wolisz pozostać przy pigułce? Dowiedz się, o czym pamiętać, by była równie skuteczna jak w warunkach domowych. Najlepszą decyzję podejmiesz po rozmowie z ginekologiem, który przepisze ci zalecane środki antykoncepcyjne.

Pigułka: jak ją stosować, aby cię nie zawiodła

Antykoncepcja hormonalna to bardzo skuteczna (ok. 98 proc.) metoda zapobiegania ciąży, dlatego cieszy się wielką popularnością. Wymaga jednak pewnej samodyscypliny, nawet na urlopie. Miesięczny koszt stosowania pigułek wynosi od 10 do 50 zł.

Reklama

Zapomniałaś wziąć pigułkę

Na wakacjach jesteśmy bardziej spontaniczne, dlatego częściej zdarza nam się zapomnieć o wzięciu pigułki. Jeśli spóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, postępuj zgodnie z zasadami, które znajdziesz w ulotce preparatu. Przez tydzień stosuj dodatkową antykoncepcję.

Czymś się zatrułaś

Wymioty lub silna biegunka mogą zaburzyć wchłanianie hormonów. Szczególnie, gdy dolegliwości wystąpiły w ciągu trzech godzin od przyjęcia pigułki. Co robić? Gdy tylko uda ci się powstrzymać biegunkę lub wymioty, przyjmij dodatkową tabletkę. Do końca cyklu stosuj inne zabezpieczenie, np. prezerwatywę, środki plemnikobójcze.

Masz infekcję i bierzesz leki

Zdarza się, że na urlopie zachorujemy np. na anginę i lekarz zaleci nam przyjmowanie antybiotyków. Mogą one zmniejszyć skuteczność pigułki. Ten sam skutek może mieć również przyjmowanie w nadmiarze leków przeciwbólowych. Dla pewności stosuj dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywę) jednocześnie z lekami i jeszcze 7 dni po ich odstawieniu.

Radzimy: Jeśli miesiączka wypada akurat wtedy, gdy planujesz urlop, możesz ją zatrzymać zaczynając od razu drugie opakowanie pigułek.

Pierścień dopochwowy: zabezpiecza na cały miesiąc



Pierścień (ok. 45 zł) to wykonany z elastycznego materiału krążek, który kobieta samodzielnie umieszcza w pochwie na 21 dni. Po tym czasie krążek trzeba wyjąć na tydzień - wtedy pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia.

Zalety

Jest tak samo skuteczny jak pigułka. Uwalnia równe, niskie dawki hormonów. Brak wahań hormonalnych sprawia, że nie jesteś narażona np. na spadek nastroju czy bóle głowy. Nie obciąża układu pokarmowego, więc jest wskazany dla kobiet, które np. z powodu kłopotów z wątrobą nie mogą stosować pigułek. Jego skuteczności nie osłabiają wymioty i biegunka.

Wady

Pierścień u niektórych kobiet wywołuje uczucie dyskomfortu. Niektóre panie nie mogą przyzwyczaić się do krążka i skarżą się, że stale go wyczuwają.

Radzimy: To dobra metoda, jeśli masz nieregularne lub obfite krwawienia. Pierścień powoduje lepsze nawilżenie pochwy, co u niektórych kobiet może zwiększać ochotę na seks i ułatwiać stosunek.

Plaster antykoncepcyjny: idealny dla zapominalskiej



Plaster przykleja się na skórę raz na tydzień pierwszego dnia cyklu. W opakowaniu są trzy plastry, które stosujesz przez kolejne 3 tygodnie. Po odklejeniu ostatniego, trzeciego plastra, robisz tydzień przerwy i pojawia się krwawienie.

Zalety
Możesz mu zaufać (skuteczność ok. 98 proc.). Przyklejasz go raz na tydzień. Nie obciąża układu pokarmowego ani wątroby. Nie odklei się nawet podczas letnich szaleństw w wodzie.

Wady
Brzegi plastra łatwo się brudzą (nie próbuj ich czyścić, by nie osłabić jego działania). U niektórych kobiet plaster może podrażnić skórę. Ważne! Jeśli większa powierzchnia plastra odklei się, trzeba go usunąć i w nowym miejscu przykleić kolejny. Masz na to 24 godz. Przez ten czas możesz czuć się bezpieczna.

Radzimy: Jeśli ważysz powyżej 80 kg, zdecyduj się na inną formę antykoncepcji, bo plaster może nie zadziałać.

Implant antykoncepcyjny: zapewni ochronę na 3 lata



Od kilku miesięcy mamy dostęp do najnowszej i najskuteczniejszej metody: implantu. Przypomina on zapałkę. Implant wszczepia się pod skórę po wewnętrznej stronie ramienia. Uwalnia niskie dawki progestagenu, który hamuje jajeczkowanie. Koszt: ok. 600 zł.

Zalety
Od momentu założenia masz gwarancję stałej 3-letniej ochrony przed ciążą. Gdy jednak zdecydujesz, że chcesz mieć dziecko, lekarz może usunąć implant. Płodność wraca po ok. 6. tygodniach.

Wady
Wpływa na regularność cyklu: u niektórych kobiet miesiączka całkowicie zanika.

Radzimy: Można go stosować już 4 miesiące po porodzie i gdy karmisz piersią. Uwalniany przez implant hormon nie ma wpływu na mleko matki.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: antykoncepcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy