Reklama

Wylecz mięśniaki bez operacji

Już nie musisz obawiać się zabiegu. W pokonaniu guzków pomogą tabletki.

Mięśniaki to niezłośliwe zmiany powstające w ścianie mięśnia macicy, czasami rosnące wewnątrz jamy lub na zewnątrz. Ich przyczyną mogą być zaburzenia równowagi hormonalnej. Gdy guzki są małe i nie powodują objawów, wystarczy je obserwować.

Duże zmiany, wywołujące m.in. krwawienia i kłopoty z zajściem w ciążę, do tej pory często wymagały interwencji chirurgicznej. To się zmienia, bo lekarze mają do dyspozycji nowoczesne leki.

Przełomowy preparat już dostępny

W ubiegłym roku pojawił się w Polsce lek, który wywołał prawdziwą rewolucję w leczeniu mięśniaków.

● Jak działa? Substancją czynną nowego leku jest octan uliprystalu (UPA), który oddziałuje hormonalnie na mięśniaki, powodując ich zanikanie. Jest przy tym bezpieczny dla organizmu: w porównaniu z dotychczasowymi preparatami, skutki uboczne nowego leku są o wiele mniej dotkliwe. Kuracja trwa nie dłużej niż 6 miesięcy.

Reklama

● Efekty terapii. Po leczeniu nowym preparatem duże mięśniaki stają się mniejsze nawet o połowę, natomiast małe mogą prawie całkowicie zaniknąć. Już po ok. 10 dniach od rozpoczęcia terapii zmniejszają się też przykre objawy mięśniaków, jak np. obfite krwawienia. Także po zakończeniu kuracji mięśniaki nie odrastają.

Podczas przyjmowania tabletek zanika miesiączka. Pojawia się ona po około 4 tygodniach od odstawienia lekarstwa. Nowy lek nie jest jeszcze refundowany. Miesięczny koszt terapii to ok. 600 złotych.

Ważne! Nowy preparat może powodować niezbyt nasilone skutki uboczne, np. uderzenia gorąca. Nie są one jednak zbyt dotkliwe.

Zastrzyki hormonalne

W leczeniu farmakologicznym stosowane są też tzw. analogi gonadoliberyny (GnRH), podawane w zastrzykach.

● Jak działają? Ich wpływ na organizm polega na blokowaniu przysadki mózgowej, która przestaje produkować kobiece hormony – estrogeny.

● Efekty terapii. Rezultatem takiego leczenia jest szybkie zmniejszenie mięśniaków na skutek ich odwodnienia. Ustępują też krwawienia oraz towarzyszące im bóle. Efekt ten utrzymuje się jeszcze po zaprzestaniu terapii, choć po pewnym czasie guzki mogą znów się powiększyć.

Kuracja sprawia jednak, że organizm wchodzi w stan tzw. sztucznej menopauzy. Mogą temu towarzyszyć skutki uboczne, np. nocne poty, wahania nastroju. Często obserwuje się też demineralizację kości, dlatego terapia ta nie może być zbyt długo stosowana.

Pigułka dwuskładnikowa

Jeśli mięśniaki są niewielkie i nie wywołują poważnych dolegliwości, lekarz może zalecić przyjmowanie jednofazowej pigułki dwuskładnikowej.

● Jak działają? Pigułka wyrównuje poziom hormonów w organizmie. Zawarte w niej składniki regulują cykl miesięczny.

● Efekty terapii. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej powstrzyma obfite krwawienia, które często towarzyszą mięśniakom. Zapobiega to nadmiernej utracie krwi i anemii.

Prof. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa Ona”.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: mięśniaki | O.N.A. | kuracja | zastrzyki | UPA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy