Wysoka skuteczność za niską cenę. Patent, który pomoże uchronić się przed kleszczami
Dłuższe dni, błękitne niebo i ciepłe promienie słońca na skórze zachęcają do coraz częstszego wybierania się na długie wiosenne spacery. Delektując się wyczekaną ładną pogodą, nie zawsze zastanawiamy się nad czyhającymi niebezpieczeństwami. Jednym z nich są rozbudzone z zimowego snu kleszcze. Sprawdź, jak skutecznie, i bez wydawania wielu pieniędzy, zabezpieczyć się przed tymi sprytnymi i niewielkimi pajęczakami.
Czas trwania snu kleszczy przypada od listopada do marca. W związku z dynamicznymi zmianami, zachodzącymi w środowisku naturalnym, zdarza się, że wznawiają swoją aktywność już na przełomie stycznia oraz lutego.
O tym, kiedy kleszcze ponownie wybudzą się z kilkumiesięcznego uśpienia, decyduje przede wszystkim temperatura. Wystarczy, że przez kilka dni będzie utrzymywała się w okolicach od 7 do 10 st. C, a szybko natkniemy się na pierwsze osobniki. Na atak kleszczy jesteśmy narażeni przez całą dobę. Okazuje się jednak, że dwa razy w ciągu dnia są bardziej aktywne, niż w ciągu pozostałych godzin. Szkodniki uaktywniają się w godzinach porannych, od ok. 8 rano do 11-12, a następnie po godzinie 16, aż do późnego wieczora.
Sprawdź: Jak chronić się przed ukąszeniem kleszczy?
- Odpowiedni ubiór
Jeśli planujesz wycieczkę w miejsca gęsto zalesione oraz spacery w wysokiej trawie, załóż ubrania zakrywające ręce i nogi, a także wysokie skarpetki i pełne buty. Kleszcze bytują na wysokości do 1,5 metra, dlatego najczęściej wczepiają się e delikatną skórę tych części ciała.
- Ubrania w jasnych kolorach
Odpowiednia barwa ubrań nie służy wcale odstraszeniu kleszczy, gdyż są one ślepe. Jasne i pastelowe kolory pomogą łatwiej dostrzec pasożyta wędrującego po nogawce lub rękawie. Taka wizyta może świadczyć o tym, że w pobliżu znajduje się miejsce ich bytowania.
- Zastanów się nad porą oraz miejscem spaceru
Kleszcze upodobały sobie wysokie trawy, zagajniki, okolice zbiorników wodnych oraz leśne polany. Ryzyko bliskiego spotkania z pajęczakiem wzrasta także na niekoszonych łąkach. By zminimalizować ryzyko przyniesienia do domu nieproszonego gościa, omijajmy takie miejsca w godzinach wzmożonej aktywności, czyli od rana do południa, a także w godzinach wczesnowieczornych.
Sprawdź: Jak usunąć kleszcza?
Popularne patenty chroniące nas przed kleszczami nie muszą stanowić wielkiego obciążenia dla portfela. Leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego doradzają, by po powrocie do domu przejechać po ubraniach oraz ciele rolką do czyszczenia odzieży. To jeden z prostszych sposobów na wyłapanie kleszczy, które mogliśmy przynieść, jako niechcianych towarzyszy ze spaceru.
Patent ten sprawdzi się także u ras psów z krótką sierścią. Rolka, choć tania i niepozorna, okazuje się wyjątkowo skuteczna. Co ważne, dostaniemy ją już za ok. 5 złotych w wielu sklepach z artykułami domowymi, drogeriach oraz sklepach zoologicznych.
Sprawdź: Co robić w przypadku ukąszenia kleszcza?
Po każdym dłuższym spacerze, wyjściu na łąkę lub do lasu, postarajmy się dokładnie sprawdzić całe ciało. Szczególną uwagę poświęćmy skórze głowy, szyi, brzuchowi, klatce piersiowej, rękom, nogom, pachwinom oraz pachom. Jak zareagować, jeśli odnajdziemy intruza na którejś z kończyn?
Podstawową sprawą jest zachowanie spokoju. Panika w niczym nie pomoże. Do pozbycia się kleszcza najlepiej użyć specjalnego preparatu. Popularne jest także wyjmowanie pajęczaków za pomocą pęsety. Jest to jednak metoda dość ryzykowna, ponieważ część kleszcza może utknąć w skórze, a to wymaga już interwencji medycznej. Ważne, by do miesiąca po ugryzieniu wybrać się na badania pod kątem boreliozy.
Sprawdź również:
Ćma bukszpanowa zaraz zacznie żerować. Rozpuść w wodzie i spryskaj krzaki bukszpanu
Lidl wycofuje ziemniaki skażone pestycydami. GIS wydał kolejne ostrzeżenie