Reklama

Wysychanie mazi w kolanie: Przyczyny, leczenie

Stawy to jedne z najbardziej narażonych na starzenie się elementy naszego ciała. Znoszą mnóstwo obciążeń i są podatne na urazy mechaniczne. Najwięcej osób, także młodych, skarży się na bóle stawów kolanowych. Przyczyną są zwyrodnienia, otyłość czy niewłaściwa dieta. Ból kolana bardzo często spowodowany jest również wysychaniem mazi, czyli płynu stawowego, który chroni przed tarciem przylegających do siebie kości i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej. Jakie są przyczyny wysychania i niedostatecznej produkcji mazi w kolanie? Na czym polega leczenie?

Wysychanie mazi w kolanie a zła dieta

Chrząstka stawowa zbudowana jest z tkanki łącznej, w której znajduje się m.in. woda, kolagen, kwas hialuronowy i włókna elastyczne. Do ich wytwarzania niezbędne są niektóre składniki odżywcze, przede wszystkim wapń, fosfor, witamina D czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego w codziennej diecie nie powinno zabraknąć tłuszczów roślinnych, ryb morskich, produktów pełnoziarnistych czy chudego nabiału.

Wysychanie mazi w kolanie a urazy

Chrząstka stawowa jest też podatna na wszelkie przeciążenia i urazy mechaniczne. Jej wysychaniu sprzyja zbyt intensywne uprawianie sportu, praca fizyczna polegająca na podnoszeniu ciężkich przedmiotów, ale też zbyt długie spędzanie czasu w pozycji siedzącej. Warto wiedzieć, że umiarkowana i dopasowana do naszych możliwości aktywność fizyczna (np. jazda na rowerze, pływanie) stymuluje produkcję mazi.

Reklama

Wysychanie mazi w kolanie a choroby przewlekłe

Do uszkodzenia chrząstki stawowej mogą przyczyniać się również choroby przewlekłe. Groźna jest przede wszystkim cukrzyca, choroby tarczycy (zarówno niedoczynność, jak i nadczynność), przewlekły stres i otyłość. Nadprogramowe kilogramy stanowią ogromne obciążenie dla stawów i w szybkim tempie uszkadzają chrząstkę stawową.

Wysychanie mazi w kolanie – leczenie

Leczenie ubytków mazi w stawie powinno odbywać się pod kontrolą ortopedy. W pierwszej kolejności zazwyczaj potrzebne są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także środki stymulujące odbudowę tkanki łącznej w stawie. W zaawansowanych przypadkach do stawu podaje się specjalny lek w formie zastrzyku (zawiera on glikokortykosteroidy i kwas hialuronowy). Niezwykle pomocne są również zabiegi fizjoterapeutyczne (ultradźwięki, pole magnetyczne) oraz rehabilitacja.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy