Reklama

Wysypka na skórze: Najczęstsze rodzaje i przyczyny jej pojawienia się

Wysypka na ciele pojawia się na ciele wskutek reakcji organizmu na obecność bakterii albo wirusów. Czasem jest wynikiem spożycia alergenu, który podrażnia nasz organizm. Wysypka nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia, ale często sygnalizuje, że w naszym organizmie rozwija się infekcja. Zmianom skórnym warto się przyglądać i je obserwować, a mając choć cień wątpliwości, skonsultować ich powstanie z lekarzem. W przypadku niektórych chorób wysypka jest pierwszym ich objawem. Wdrożona odpowiednio wcześniej kuracja, uchroni nas przed groźnymi powikłaniami. Dlaczego na skórze pojawia się wysypka? Co może oznaczać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Wysypka: Czy jest się czego bać?

Wysypka to zmiana na skórze, która może przyjmować różną formę. Najczęściej objawia się wykwitami, bąblami, krostkami, pęcherzykami albo grudkami. Kiedy się najczęściej pojawia? Wiąże się z reakcją alergiczną organizmu, bądź jest wynikiem choroby wirusowej albo bakteryjnej. Wysypka może być bezbolesna, ale czasem jest bardzo dokuczliwa i towarzyszy jej ból albo swędzenie. Zmiany skórne mogą pojawić się tylko na fragmencie skóry albo pokryć znaczną część ciała. Czasami znika po kilku dniach samoistnie albo wymaga leczenia medykamentami.

Jakie są przyczyny powstawania wysypki?

Reklama

Przyczyn powstawania wysypki jest wiele. Czasem może pojawić się po zjedzeniu jakiegoś pokarmu, na który jesteśmy uczuleni, może być wynikiem użycia nowego kosmetyku, bądź powstać w wyniku zażycia leków albo po ukąszenia owada. Najczęściej nie wymaga leczenia farmakologicznego, czasem wystarczy przyjąć wapno albo po prostu odstawić wywołujący wysypkę środek bądź produkt spożywczy. Jeśli jednak zmianom skórnym towarzyszy ból i swędzenie, może być to wynik infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. W takim wypadku zmiany wymagają odpowiedniej kuracji.

Najczęściej występujące wysypki

Najczęstszą reakcją naszego organizmu na alergen jest wystąpienie na skórze pokrzywki. Objawia się drobnymi bąblami na skórze, które przypominają oparzenie pokrzywą. Często towarzyszy jej uporczywe swędzenie oraz ból. Znika samoistnie, jednak zdarza się, że wymaga leczenia. Innym rodzajem jest wysypka polekowa, która pojawia po zażyciu np. antybiotyków. Może przypominać pokrzywkę i pojawiać się w różnych częściach ciała. Jej obecność może być związana z zażywaniem leków przez ludzi albo przez zjedzenie mięsa zwierzęcia, która było nimi leczone. Niektóre z wysypek polekowych są groźne. Towarzyszy im ból swędzenie oraz obrzęk, który może doprowadzić do uduszenia.

Wysypki wirusowe

Wysypka, która może pojawić się na ciele, jest wynikiem zarażenia się odrą. Zmiany pojawiają się początkowo za uszami, następnie przemieszczają się w dół ciała: na szyję, tułów i kończyny. W pierwszej fazie choroby na skórze widoczne są małe plamki, które zamieniają się w grudki i dochodzi do pojawienia się tzw. skóry lamparciej. Z czasem wysypka ciemnieje, a skóra się łuszczy. Różyczka zaś objawia się drobnymi plamkami, które rzadko się ze sobą zlewają. Najczęściej pojawiają się na rękach i twarzy, ale zdarza się jej obecność na podniebieniu.

Podczas ospy wietrznej pojawiają się pęcherzyki z płynem, które są rozlokowane na całym ciele. Po pewnym czasie zasychają i zastępują je drobne strupki. Wysypkę można zlokalizować również na owłosionej skórze głowy. Podobne zmiany zachodzą podczas półpaśca, jednak lokują się one przede wszystkim na tułowiu, tworząc pasy wzdłuż nerwów czuciowych.

Wysypki o podłożu bakteryjnym

Liszajec zakaźny to choroba bakteryjna, która objawia się wykwitem skórnym. Jego struktura jest warstwowa: rana sączy się i wysycha, tworząc rozległe i brązowe strupy. Innem rodzajem jest szkarlatyna. Jej objawem są drobne grudki, które zlewają się w duże plamy przypominające rumień. Jej charakterystyczną cechą jest pojawienie się tzw. trójkąta Fiłatowa (przestrzeń wokół nosa aż do brody nie jest zmieniony chorobowo). Aby wyleczyć szkarlatynę należy zastosować antybiotykoterapię.

Borelioza to podstępna choroba wyniszczająca układ nerwowy człowieka. Jest wywołana bakteriami przenoszonymi przez zainfekowane kleszcze. Jednym z charakterystycznych objawów jest wysypka, która przyjmuje postać rumienia. Często jest on charakterystyczny, ponieważ na środku może ukazać się biała plamka. Zmiana nie pojawia się od razu, a dopiero kilka dni po ukąszeniu pajęczaka. Boreliozie towarzyszą objawy podobne do grypy: może pojawić się gorączka, ból mięśni i stawów, dreszcze oraz sztywność karku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wysypka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy