Za dużo bakterii w jelitach! Siedem nietypowych objawów
Choroba ta jest prawie nieznana, tymczasem towarzyszące jej dolegliwości mogą poważnie uprzykrzać życie. Dlatego warto wiedzieć, na jakie oznaki zwrócić uwagę, by skutecznie pozbyć się problemu z jelitami.
Zespół SIBO to inaczej zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Na czym polega? Do SIBO dochodzi, gdy bakterie z jelita grubego przedostają się do jelita cienkiego i tam się namnażają. Powoduje to zaburzenia trawienia, dyskomfort i uciążliwe wzdęcia (spowodowane nadmierną produkcją gazów), przewlekłe biegunki, zmianę rytmu wypróżnień (raz biegunki, raz zaparcia), bóle brzucha. To typowe objawy. Ale SIBO może być spowodowane wieloma czynnikami, dlatego czasem objawy choroby bywają mylące.
Niski poziom żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego powoduje anemię, która objawia się osłabieniem, i podenerwowaniem, trudną do przezwyciężenia sennością. Bladość, kruche cienkie i rozdwajające się paznokcie, wypadanie się włosów to oznaki anemii.
Za niedokrwistość obwinia się m.in. obfite miesiączki, niewłaściwą dietę, ale może to być także SIBO. Choroba ta upośledza bowiem wchłanianie żelaza, wit. B12 i kwasu foliowego z jelita.
Zaburzenia snu mogą być konsekwencją zaburzeń hormonalnych, niewłaściwego rytmu dnia i innych, ale rzadko są kojarzone z kłopotami jelitowymi i przerostem flory bakteryjnej. Tymczasem skurcze, ucisk mogą powodować rozdrażnienie i problemy z zasypianiem, a także zaburzenia rytmu snu, częste wybudzanie się i kłopoty z ponownym zaśnięciem.
Najczęściej taka dolegliwość łączona jest z rozmaitymi chorobami skóry spowodowanymi niedoborami witaminy A. Okazuje się, że do tych niedoborów często przyczynia się właśnie SIBO, bo choroba upośledza wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Niezwykle rzadko wiązane są z problemami jelitowymi. Częściej przypisywane są raczej zaburzeniom hormonalnym, a także zatrzymywaniu wody w organizmie. Tymczasem przy zespole SIBO powstanie obrzęków spowodowane jest utratą i rozkładem białek.
Nagłe podwyższenie temperatury ciała do 38°C lub wyższej to najczęściej sygnał infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Objaw ten wywoływany jest przez aktywność układu odpornościowego. Przy SIBO bywa on osłabiony, ale często jest nadmiernie pobudzony, jak w chorobach autoimmunologicznych i wtedy pojawia się gorączka.
***Zobacz także***
Kruchość naczynek bywa spowodowana niedoborami wit. C i rutyny. Ale taka skłonność do krwawień to także objaw zespołu SIBO. Wynika ze złego wchłaniania jednej z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli wit. K.
Przyczyn tych dolegliwości może być bardzo wiele, często też je lekceważymy. Mało komu przychodzi na myśl, że powodem może być rozrost flory bakteryjnej w jelicie cienkim. A właśnie tak objawiać się może SIBO - dochodzi bowiem do niedoborów witaminy E. Jej brak powoduje tzw. neuropatie, w tym drętwienie kończyn.
Aby rozpoznać SIBO, najczęściej wykonuje się wodorowy test oddechowy (WTO). Pozwala on określić poziom wodoru w wydychanym powietrzu (po podaniu glukozy). Zwiększenie stężenia powyżej 20 ppm w kolejnych pomiarach świadczy o SIBO. Rozrost leczy się antybiotykami ograniczającymi rozwój bakterii w jelicie cienkim, głównie rifaksyminą. Ważna jest także dieta, polecana jest dieta FODMAP, polegająca na unikaniu fermentujących w jelicie oligosacharydów (laktozy i fruktozy) oraz glutenu.
Warzywa: marchew, pomidory, ogórki, seler, kukurydza, bakłażan, sałata, dynia, kabaczek, szczypior.
Owoce: banany, winogrona, kiwi, mandarynki, pomarańcze, ananasy, grejpfruty, cytryny, jagody, truskawki.
Mleko i produkty mleczne: ser (szwajcarski, cheddar, parmezan, mozzarella, brie, camembert), mleko migdałowe i ryżowe, masło, masło orzechowe, margaryna.
Źródła białka: mięso, ryby, drób, jaja, tofu.
Produkty zbożowe: pieczywo bezglutenowe, mąka orkiszowa i owsiana, chleb orkiszowy na zakwasie, płatki ryżowe i owsiane, makaron bezglutenowy, ryż, komosa ryżowa.
Orzechy i nasiona: włoskie, ziemne, pekan, piniowe, makadamia, migdały, ziarna sezamu, pestki dyni, nasiona słonecznika (mała garść).
Inne: syrop klonowy, stewia.
Zobacz także: