Reklama

Zakażenia pasożytami: Objawy i naturalne sposoby leczenia

Wbrew pozorom zakażenia pasożytami nie są wcale rzadkie. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) nawet 85 proc. całej populacji jest nosicielem przynajmniej jednego pasożyta. Najczęściej mamy do czynienia z glistnicą lub owsicą, nieco rzadziej z tasiemczycą, włośnicą, giardozą czy toksoplazmozą. Do zakażenia może dojść na skutek nieprzestrzegania zasad higieny (np. niemycie rąk po skorzystaniu z toalety), kontaktu ze zwierzętami domowymi czy spożycia wody z nieznanego źródła. Zagrożeniem jest również jedzenie niedogotowanego lub surowego mięsa (szczególnie dziczyzny i wieprzowiny) oraz ryb (mogą w nich żerować chociażby nicienie). Pasożyty najczęściej bytują w naszym przewodzie pokarmowym, ale mogą też atakować inne narządy. Bywa, że przez lata pozostają niezauważone. Ich namnażanie się może być jednak niebezpieczne i wyniszczające dla naszego zdrowia. Poznaj typowe i nietypowe objawy pasożytów w organizmie i dowiedz się, jak wesprzeć leczenie za pomocą naturalnych metod.

Objawy zakażenia pasożytami

Glista ludzka początkowo trafia do jelit, a stamtąd przenosi się do krwioobiegu i oskrzeli. Charakterystyczne objawy zakażenia to nudności, bóle brzucha, biegunki i wymioty. Z czasem mogą wystąpić bóle głowy, apatia i ogólne złe samopoczucie. Kiedy pasożyt dotrze do oskrzeli, może wywołać odoskrzelowe zapalenie płuc, które objawia się gorączką i uporczywym kaszlem oraz bólem w klatce piersiowej.

O obecności owsików w naszym ciele może świadczyć uporczywy świąd odbytu, większa nerwowość, problemy ze snem oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego i trawiennego. Charakterystyczna jest też anemia. Bardzo podobne objawy daje zakażenie tasiemcem. Dodatkowym symptomem może być nagły spadek masy ciała i tzw. wilczy apetyt.

Reklama

Nietypowe objawy zakażenia pasożytami

Zakażenie pasożytami może być pierwotną przyczyną wielu przewlekłych schorzeń, takich jak alergia, zaburzenia neurologiczne, astma, a nawet choroby psychiczne. Niektóre pasożyty oddziałują na mózg i układ nerwowy – u dzieci często wywołują nadpobudliwość czy chorobę lokomocyjną. Z kolei toksoplazmoza (zakażenie pierwotniakiem, którego nosicielami są np. koty) u niektórych osób może nawet prowadzić do rozwoju schizofrenii. Dlatego w przypadku nawracających schorzeń o nieznanym podłożu czy po prostu przewlekłego zmęczenia warto wykonać badania na obecność pasożytów. Do nietypowych objawów zakażenia zalicza się też problemy dermatologiczne (wysypki, uciążliwy świąd skóry), niedobory witamin lub minerałów, podkrążone oczy (u dzieci zakażonych glistą obserwuje się też stale rozszerzone źrenice), bladość skóry, osłabione włosy i paznokcie.

Naturalne sposoby zwalczania pasożytów w organizmie

Zakażenie pasożytami wymaga specjalistycznego leczenia, jednak można je wspomóc w naturalny sposób. Dzięki temu szybciej poczujemy się lepiej. Pomocny będzie sok z kiszonych ogórków z dodatkiem czosnku. Oba produkty wykazują właściwości przeciwpasożytnicze. Do 300 ml soku wystarczy dodać rozgniecione ząbki czosnku z kilku główek. Płyn jest gotowy do spożycia po 10 dniach przechowywania w zacienionym miejscu. Najlepiej pić go codziennie przed snem (10 ml jednorazowo).

Zbawienny wpływ na jelita ma również ziemia okrzemkowa, czyli sproszkowana skała osadowa o bogatym składzie. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i absorbujące, pomoże zwalczyć zalegające w układzie pokarmowym pasożyty, ale też metale ciężkie i inne toksyny. Działa jak gąbka oczyszczająca jelita, wspiera też detoksykację wątroby.

Z pasożytami pomoże też uporać się napar lub herbata z piołunu. To wyjątkowe ziele od dawna wykorzystywano do oczyszczania jelit i zwalczania dolegliwości trawiennych. Jego stosowanie należy jednak skonsultować z lekarzem i używać dokładnie według zaleceń – w nadmiarze jest toksyczne.

Inne naturalne produkty, które wspierają walkę z pasożytami w organizmie, to olejek z oregano, pestki dyni, syrop na bazie mleka i cebuli oraz kurkuma.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy