Reklama

Reklama

Zanim weźmiesz kolejną tabletkę

Walczysz z bólem lekami dostępnymi bez recepty? Zobacz, jak robić to mądrze, by nie zrujnować sobie zdrowia.

Czytać dołączoną ulotkę, nie przekraczać zalecanych dawek, popijać wodą, nie łączyć z alkoholem - te podstawowe zasady przyjmowania leków przeciwbólowych na pewno są ci znane. Jest jednak kilka innych ważnych aspektów, o których rzadziej się mówi. 

Którą tabletkę wybrać?

Jeżeli cierpisz na ból, któremu może towarzyszyć stan zapalny, a więc stawów, pleców, zębów oraz przy kontuzjach (zwłaszcza z obrzękiem), sięgnij po któryś z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Należą do nich m.in. ibuprofen, diklofenak, naproksen.

Innym popularnym środkiem przeciwbólowym jest paracetamol. Nie ma działania przeciwzapalnego. Może pomóc, gdy boli cię głowa, przy nerwobólach, a także dolegliwościach miesiączkowych. Ma mniej skutków ubocznych od leków z grupy NLPZ, m.in. nie podrażnia żołądka.

Reklama

Nie każdy może je stosować!

Nie są zalecane cierpiącym na jakiekolwiek choroby wątroby lub nerek, a także gdy masz problemy z sercem, wysokie ciśnienie lub zawał czy udar w historii zdrowotnej.

Osoby ze schorzeniami układu pokarmowego powinny zażywać środki przeciwbólowe z dużą ostrożnością. Podobnie, jeśli masz trudną do opanowania cukrzycę lub alergię na salicylany.

Mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami

Uważaj, gdy bierzesz warfarynę na rozrzedzenie krwi. Wtedy leki z grupy NLPZ potrafią wywołać krwotoki. Krwawieniem w przewodzie pokarmowym grozi jednoczesne zażywanie środków przeciwbólowych i antydepresantów.

Jeśli z kolei przyjmujesz niskie dawki aspiryny, by zapobiec zawałowi, dodatkowe wzięcie NLPZ zwiększa ryzyko rozwoju wrzodów żołądka. Leki odwadniające, stosowane w leczeniu nadciśnienia, są raczej bezpieczne w połączeniu z tymi przeciwbólowymi - ale przez cały czas ich stosowania należy kontrolować ciśnienie krwi oraz pracę nerek.

Kombinacja leków

Czasem potrzebne jest połączenie dwóch działań: przeciwbólowego i rozkurczowego. Tak jest na przykład w przypadku migrenowych bólów głowy, przy których jedna tabletka rzadko wystarcza. Wtedy warto zażyć preparat na bazie drotaweryny.

Przy migrenach dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych w mózgu, a lek o działaniu rozkurczającym sprawi, że środek przeciwbólowy będzie miał mniejszą pracę do zrobienia.

Zamiast pigułki... kawa

Kofeina nasila działanie środków przeciwbólowych. Dlatego wypicie filiżanki tego napoju może się okazać równie skuteczne, co zażycie kolejnej dawki leku. Ta strategia nie jest jednak dobra, jeśli masz problemy z żołądkiem.

Ból chroniczny zawsze lecz pod okiem lekarza

Możliwe, że będą potrzebne farmaceutyki dostępne tylko na receptę i mające specjalne właściwości, np. wolniejsze uwalnianie do krwiobiegu.

Pozostałe ważne zasady

Sprawdź nazwę substancji czynnej przyjmowanego preparatu

Często to ta sama, która kryje się w różnych lekach. Jeżeli nie będziesz wiedziała, że zażywasz ją pod wieloma postaciami, możesz łatwo przedawkować.

Odczekaj po zażyciu tabletki

Czasem ulotka pozwala wziąć jednorazowo dwie sztuki, ale lepiej zacząć od jednej i odczekać pół godziny, by miała szansę zadziałać. Dopiero, gdy nie czujesz ulgi, zażyj drugą.

Myśl strategicznie

Jeśli miewasz nawracające bóle i potrafisz rozpoznać, kiedy się zaczynają, od razu zażyj lekarstwo

Ostrożnie wieczorem

Nie bierz nowego leku przed snem! Nie wiesz, jak zareaguje na niego twój organizm, a po co szukać pomocy lekarskiej w środku nocy.

Zobacz również:

Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: leki przeciwbólowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy