Zanim weźmiesz kolejną tabletkę
Walczysz z bólem lekami dostępnymi bez recepty? Zobacz, jak robić to mądrze, by nie zrujnować sobie zdrowia.
Czytać dołączoną ulotkę, nie przekraczać zalecanych dawek, popijać wodą, nie łączyć z alkoholem - te podstawowe zasady przyjmowania leków przeciwbólowych na pewno są ci znane. Jest jednak kilka innych ważnych aspektów, o których rzadziej się mówi.
Jeżeli cierpisz na ból, któremu może towarzyszyć stan zapalny, a więc stawów, pleców, zębów oraz przy kontuzjach (zwłaszcza z obrzękiem), sięgnij po któryś z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Należą do nich m.in. ibuprofen, diklofenak, naproksen.
Innym popularnym środkiem przeciwbólowym jest paracetamol. Nie ma działania przeciwzapalnego. Może pomóc, gdy boli cię głowa, przy nerwobólach, a także dolegliwościach miesiączkowych. Ma mniej skutków ubocznych od leków z grupy NLPZ, m.in. nie podrażnia żołądka.
Nie są zalecane cierpiącym na jakiekolwiek choroby wątroby lub nerek, a także gdy masz problemy z sercem, wysokie ciśnienie lub zawał czy udar w historii zdrowotnej.
Osoby ze schorzeniami układu pokarmowego powinny zażywać środki przeciwbólowe z dużą ostrożnością. Podobnie, jeśli masz trudną do opanowania cukrzycę lub alergię na salicylany.
Uważaj, gdy bierzesz warfarynę na rozrzedzenie krwi. Wtedy leki z grupy NLPZ potrafią wywołać krwotoki. Krwawieniem w przewodzie pokarmowym grozi jednoczesne zażywanie środków przeciwbólowych i antydepresantów.
Jeśli z kolei przyjmujesz niskie dawki aspiryny, by zapobiec zawałowi, dodatkowe wzięcie NLPZ zwiększa ryzyko rozwoju wrzodów żołądka. Leki odwadniające, stosowane w leczeniu nadciśnienia, są raczej bezpieczne w połączeniu z tymi przeciwbólowymi - ale przez cały czas ich stosowania należy kontrolować ciśnienie krwi oraz pracę nerek.
Czasem potrzebne jest połączenie dwóch działań: przeciwbólowego i rozkurczowego. Tak jest na przykład w przypadku migrenowych bólów głowy, przy których jedna tabletka rzadko wystarcza. Wtedy warto zażyć preparat na bazie drotaweryny.
Przy migrenach dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych w mózgu, a lek o działaniu rozkurczającym sprawi, że środek przeciwbólowy będzie miał mniejszą pracę do zrobienia.
Kofeina nasila działanie środków przeciwbólowych. Dlatego wypicie filiżanki tego napoju może się okazać równie skuteczne, co zażycie kolejnej dawki leku. Ta strategia nie jest jednak dobra, jeśli masz problemy z żołądkiem.
Możliwe, że będą potrzebne farmaceutyki dostępne tylko na receptę i mające specjalne właściwości, np. wolniejsze uwalnianie do krwiobiegu.
Sprawdź nazwę substancji czynnej przyjmowanego preparatu
Często to ta sama, która kryje się w różnych lekach. Jeżeli nie będziesz wiedziała, że zażywasz ją pod wieloma postaciami, możesz łatwo przedawkować.
Odczekaj po zażyciu tabletki
Czasem ulotka pozwala wziąć jednorazowo dwie sztuki, ale lepiej zacząć od jednej i odczekać pół godziny, by miała szansę zadziałać. Dopiero, gdy nie czujesz ulgi, zażyj drugą.
Myśl strategicznie
Jeśli miewasz nawracające bóle i potrafisz rozpoznać, kiedy się zaczynają, od razu zażyj lekarstwo
Ostrożnie wieczorem
Nie bierz nowego leku przed snem! Nie wiesz, jak zareaguje na niego twój organizm, a po co szukać pomocy lekarskiej w środku nocy.
Zobacz również: