Reklama

Reklama

Zanim weźmiesz kolejną tabletkę

Walczysz z bólem lekami dostępnymi bez recepty? Zobacz, jak robić to mądrze, by nie zrujnować sobie zdrowia.

Czytać dołączoną ulotkę, nie przekraczać zalecanych dawek, popijać wodą, nie łączyć z alkoholem - te podstawowe zasady przyjmowania leków przeciwbólowych na pewno są ci znane. Jest jednak kilka innych ważnych aspektów, o których rzadziej się mówi. 

Którą tabletkę wybrać?

Reklama

Jeżeli cierpisz na ból, któremu może towarzyszyć stan zapalny, a więc stawów, pleców, zębów oraz przy kontuzjach (zwłaszcza z obrzękiem), sięgnij po któryś z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Należą do nich m.in. ibuprofen, diklofenak, naproksen.

Innym popularnym środkiem przeciwbólowym jest paracetamol. Nie ma działania przeciwzapalnego. Może pomóc, gdy boli cię głowa, przy nerwobólach, a także dolegliwościach miesiączkowych. Ma mniej skutków ubocznych od leków z grupy NLPZ, m.in. nie podrażnia żołądka.

Nie każdy może je stosować!

Nie są zalecane cierpiącym na jakiekolwiek choroby wątroby lub nerek, a także gdy masz problemy z sercem, wysokie ciśnienie lub zawał czy udar w historii zdrowotnej.

Osoby ze schorzeniami układu pokarmowego powinny zażywać środki przeciwbólowe z dużą ostrożnością. Podobnie, jeśli masz trudną do opanowania cukrzycę lub alergię na salicylany.

Mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami

Uważaj, gdy bierzesz warfarynę na rozrzedzenie krwi. Wtedy leki z grupy NLPZ potrafią wywołać krwotoki. Krwawieniem w przewodzie pokarmowym grozi jednoczesne zażywanie środków przeciwbólowych i antydepresantów.

Jeśli z kolei przyjmujesz niskie dawki aspiryny, by zapobiec zawałowi, dodatkowe wzięcie NLPZ zwiększa ryzyko rozwoju wrzodów żołądka. Leki odwadniające, stosowane w leczeniu nadciśnienia, są raczej bezpieczne w połączeniu z tymi przeciwbólowymi - ale przez cały czas ich stosowania należy kontrolować ciśnienie krwi oraz pracę nerek.

Dowiedz się więcej na temat: leki przeciwbólowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje