Zapalenie śluzówki żołądka: Objawy, przyczyny, jak leczyć?
Gdy żołądek funkcjonuje prawidłowo, często nie zwracamy uwagi na to, co i w jaki sposób spożywamy. Dopiero gdy dopadają nas nudności, wymioty, zgaga czy ból brzucha, zaczynamy zastanawiać się, w jaki sposób mogliśmy sobie zaszkodzić. W pierwszej kolejności obwiniamy ciężkostrawne posiłki, ale przyczyna może być zupełnie inna. Za zapalenie śluzówki żołądka odpowiedzialne są między innymi leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, bakteria helicobacter pylori, a także nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Sprawdź, w jaki sposób uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości i jej groźnych konsekwencji.
Żołądek to odcinek przewodu pokarmowego łączący się z jednej strony z przełykiem, a z drugiej z dwunastnicą. Jego ściany są elastyczne i zbudowane z kilku warstw. Najbardziej wewnętrzna to błona śluzowa, która odpowiedzialna jest za produkcję kwasu solnego i soków trawiennych. Chroni także żołądek przed uszkodzeniami.
Zapalenie śluzówki żołądka nazywane jest też katarem lub nieżytem żołądka i polega na tym, że śluzówka zostaje w jakimś stopniu uszkodzona, przez co przestaje prawidłowo spełniać swoje funkcje. Rozróżnia się przewlekłe i ostre zapalenie śluzówki. Najczęstszą przyczyną schorzenia o charakterze przewlekłym jest uaktywnienie się bakterii helicobacter pylori (ponad 80% osób jest jej nosicielami, ale tylko u niewielkiej części wyrządza ona szkody w układzie pokarmowym), nadużywanie alkoholu lub niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (zawierają kwas acetylosalicylowy, np. aspiryna), a także długotrwałe przyjmowanie środków na choroby stawów.
Z kolei za ostre zapalenie śluzówki odpowiedzialne mogą być różnorodne infekcje, alergie pokarmowe, niewydolność nerek lub wątroby, powikłania po zabiegach i operacjach, a także silny stres i niezdrowy styl życia (nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów).
Najczęstszymi objawami przewlekłego zapalenia śluzówki żołądka są nudności, wymioty, biegunka, zgaga, odbijanie, a także uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku oraz ból w nadbrzuszu. Nieco rzadziej dochodzi do krwawienia z przewodu pokarmowego. Mniej charakterystycznym objawem jest brak apetytu i nagłe chudnięcie. W ostrym przebiegu choroby objawy pojawiają się gwałtownie i są bardzo dokuczliwe. Trzeba jednak pamiętać, że schorzenie wywołane przez bakterię helicobacter pylori długo nie daje żadnych objawów, stopniowo uszkadza żołądek i może nawet prowadzić do wrzodów żołądka oraz dwunastnicy, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu żołądka.
Jeśli objawy zapalenia śluzówki żołądka nie ustąpią po kilku dniach lekkostrawnej diety, najlepiej zgłosić się do gastrologa, który zleci podstawowe badania diagnostyczne – gastroskopię i rentgen górnego odcinka pokarmowego. Konieczne może być także pobranie kwasu solnego, a także wykonanie testu na obecność bakterii helicobacter pylori. W zależności od jego wyników wdrożona zostanie antybiotykoterapia, podane leki osłonowe lub środki zobojętniające kwasy żołądkowe. W zaawansowanym stadium choroby (kiedy pojawiają się już wrzody) konieczna może być interwencja chirurgiczna i usunięcie fragmentu żołądka.
Jak leczyć nieżyt żołądka?
Bardzo ważna jest lekkostrawna dieta – bogata w chude i gotowane mięso, gotowane warzywa i owoce oraz czerstwe pieczywo. Warto spożywać również produkty, które regenerują błonę śluzową żołądka, takie jak siemię lniane. Z diety należy wykluczyć smażone i tłuste potrawy, mocną kawę i herbatę oraz ostre przyprawy. Niewskazane jest picie bardzo gorących lub bardzo zimnych napojów. Posiłki należy spożywać powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Chory powinien również zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów.