Zawalcz o swoją witalność!
Wahania nastroju, uderzenia gorąca, problemy ze snem, stany depresyjne. Te dolegliwości oznaczają jedno w życiu kobiety - okres przekwitania. Proces starzenia się gwałtownie przyspiesza! Komfort życia traci na jakości! Jak zatem mądrze walczyć o witalność i dobre samopoczucie?
- Menopauza dla wielu kobiet oznacza utratę sił witalnych oraz zacięcia do podejmowania kolejnych życiowych wyzwań. Wiąże się także z poczuciem utraty kobiecości - cierpi na tym psychika, która jest siłą napędową do wszelkiej aktywności. Menopauza zmienia życie na wielu płaszczyznach, często kobiety nie radzą sobie z tymi zmianami. Spotykam się z pacjentami, które potrzebują kompleksowej opieki, nie tylko ginekologicznej, ale i psychologicznej - mówi Anna Golka-Leszczyńska, lekarz ginekolog-położnik z Scanmed Universum w Krakowie.
Kobiety dzięki hormonom płciowym są piękne i cieszą się życiem, stają się matkami i czują swoją kobiecość! Wysoki poziom hormonów - estrogenów i progesteronu, są naszą siłą do stawania się mistrzyniami w każdej dziedzinie życia. Menopauza dotyka kobiety w przedziale wiekowym 45-55 lat i dosłownie oznacza wystąpienie u kobiety ostatniej miesiączki. - komentuje dr Anna Golka-Leszczyńska.
Osłabienie funkcji hormonalnej jajników prowadzi do ustania menstruacji, a to z kolei oznacza, że kobieta przestaje być płodna. Ten fakt jest natomiast bezpośrednio związany ze spadkiem poziomu hormonów w organizmie. Zmiana ilości hormonów przyczynia się do zwiększenia tempa starzenia się! Niestety kobiece piękno jest uzależnione od naszych hormonów. Smutny obraz, który się przedstawia nie jest jednak wyrokiem. Życie kobiet bardzo się zmieniło - dziś kobiety w wieku 50 lat są aktywne zawodowo, są ciekawe świata i uprawiają sporty.
Medycyna uwzględniła zmiany w stylu życia kobiet i stwarza sposoby spowolnienia niektórych procesów. Daje szansę na dłuższą hormonalną młodość oraz skutecznie niweluje problemy związane z tym delikatnym zagadnieniem.
Niezależnie od wieku kobiety pragną czuć się piękne i atrakcyjne, choć z biegiem lat zmienia się postrzeganie zarówno piękna, jak i atrakcyjności. Współczesne kobiety są bardziej świadome własnego ciała oraz procesów zachodzących w organizmie. Terapie hormonalne stają się coraz popularniejsze, choć jest to temat nie do końca rzetelnie prezentowany przez media. Warto zatem skupić się na wyczerpującej temat rozmowie z lekarzem ginekologiem.
Kobiety, które zdecydują się na stosowanie hormonów powinny przede wszystkim zrobić odpowiednio wcześniej, tzn. zaraz po 40. roku życia. Daje im to gwarancję lepszego samopoczucia, lecz należy pamiętać o badaniach. Szczególnie ważne są mammografia, cytologia oraz sprawdzenie poziomu hormonów.
- Terapia hormonalna prowadzona pod okiem lekarza daje świetne efekty - kobiety nie odczuwają dyskomfortu tego okresu. Nie mają uderzeń gorąca, nie pocą się w nocy. Inne korzyści płynące z takiej terapii to poprawa zdolności intelektualnych, ochrona przed wieloma chorobami - osteoporozą i co najważniejsze - przed chorobami serca i naczyń krwionośnych.
- Medycyna wprowadza powoli i w polskich realiach tzw. specjalizację przeciw starzeniu się. Ma to związek z faktem, że kobiety żyją dłużej oraz muszą być aktywne zarówno na polu rodzinnym, jak i zawodowym. Mówimy już dziś, że kobieta w wieku 50 lat, to kobieta w sile wieku! Terapie hormonalne mogą być prowadzone tak długo jak kobieta sobie tego życzy. Lekarz dobiera rodzaj terapii odpowiedni do potrzeb kobiety i jej oczekiwań, stanu zdrowia oraz wieku pacjentki - mówi specjalista z Scanmed Universum.
Terapia polegającą na cyklicznym przyjmowaniu estrogenów i progesteronu sprawia, że kobieta nawet po przekroczeniu progu menopauzy nadal ma regularne krwawienia. Kuracji tego typu nie powinno się jednak przedłużać w nieskończoność. To nie są miesiączki fizjologiczne. Kobieta już nie miesiączkuje, ale jej organizm dalej chronią regularnie przyjmowane hormony. Ich dawkę lekarz dobiera indywidualnie każdej pacjentce.
Nawet paniom po sześćdziesiątce może zalecić odpowiednią dla ich wieku i stanu zdrowia suplementację hormonalną. Jest to całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety. Lekarz natomiast musi dopilnować, by pacjentka robiła regularne badania - mówi dr Anna Golka-Leszczyńska.
Menopauza to zjawisko, które wcześniej czy później dotknie każdą kobietę. Jak ten okres będzie wyglądał zależy od całego życia kobiety, mówi dr Golka-Leszczyńska: powoli zaczyna w świadomości Polek pojawiać się to sformułowanie - profilaktyka menopauzy. Zjawisko dotyczy kobiet będących w wieku ok. 50 lat, lecz lata wcześniejsze mają kolosalne znaczenie.
Bardzo ważne jest, by kobieta była aktywna fizycznie, by dbała o dietę i styl życia. Kobieta powinna dbać o to, by nie miała niedoborów wapnia oraz witamin. Znaczenie ma także ilość nasłonecznienia. Istotne są też badania poziomu hormonów - tylko wówczas można zacząć terapię hormonalną, która w początkowej fazie będzie dostarczała naprawdę małych ilości hormonów, które jednak będą miały ogromne znaczenie dla jej kondycji fizyczno-psychicznej.
Ważny jest okres okołomenopauzalny i skuteczna reakcja na ubytki hormonów w tym czasie. Wtedy tak naprawdę należy poczynić pierwsze kroki - rzetelną rozmowę z lekarzem ginekologiem na temat menopauzy. Ja nie zmuszam kobiet do stosowania terapii hormonalnej, lecz nakłaniam do zapoznania się z pozytywnymi skutkami takiej terapii. Sukcesem jest szczera rozmowa z pacjentką - poznanie jej kłopotów i obaw oraz oczekiwań wobec mojej pomocy.
Spadek produkcji estrogenów w naturalnym procesie nie jest zjawiskiem nagłym. Produkcja estrogenów spada w okresie tzw. perimenopauzy, czyli około 5-7 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Ten czas powinnyśmy przeznaczyć na przygotowanie się na to, co nieuchronne, lecz co może przejść obok nas, nie burząc dotychczasowej radości z życia!