Zawroty głowy
Chyba każdej z nas zdarzyło się to nieprzyjemne uczucie, gdy świat wokół zaczyna wirować. To nie zawsze sprawka złej pogody czy skutek niezjedzenia przez nas śniadania...
Kubek kawy, szklanka herbaty, kartonik soku - to stanowczo za mało!
Twojemu organizmowi może brakować wody, o czym świadczą też np.:
- bóle głowy - są umiarkowanie nasilone, ćmiące;
- uczucie suchości w ustach i zasychania w gardle, ale także np. wysuszenia skóry, jej mniejszej elastyczności;
- rzadziej odczuwana potrzeba oddania moczu i jego mniejsza niż zwykle ilość, a także np. zaparcia;
- uczucie ogólnego osłabienia.
Aby się lepiej poczuć
Pij więcej wody - zgodnie z najprostszą zasadą 8 szklanek dziennie lub, zgodnie z bardziej szczegółowymi zaleceniami, ilość odpowiednią dla twojej wagi. Aby ją obliczyć (w ml), pomnóż swoją wagę (w kilogramach) przez 30, np. jeśli ważysz 70 kg, powinnaś pić 70 x 30 = 2100 ml. Sięgaj po wodę mineralną, która zawiera w 1 litrze od 600 do 1000 mg wodorowęglanów. Według specjalistów to dobroczynny składnik, który reguluje pH krwi, co ma korzystny wpływ na cały organizm. Nie przesadzaj z kawą i herbatą - choć to płyny, są moczopędne, przez co działają odwadniająco. Spożywaj 5 g (łyżeczkę) soli dziennie, nie więcej, ale i nie mniej.
Gdy często pracujesz z pochyloną głową (np. przed monitorem), krążki międzykręgowe mogą się przemieścić i uciskać nerwy lub tętnice.
Dyskopatię szyjną zdradzają również:
- uczucie napięcia mięśni karku i ich pobolewanie;
- lekkie "prądy" przebiegające wzdłuż ręki, jej mrowienie, a także np. uczucie mniejszej siły w kończynie;
- bóle głowy zlokalizowane w jej tylnej części.
Aby się lepiej poczuć
Zgłoś się do lekarza ortopedy (bezpłatnie ze skier. od lekarza rodzinnego). Zawroty głowy związane z dyskopatią szyjną ostrzegają o znacznych zmianach wymagających konsultacji specjalisty i rehabilitacji. Unikaj gwałtownych ruchów głową i pozycji, w których krążki międzykręgowe są najbardziej przeciążane. Należy do nich np. siedzenie z wyciągniętą do przodu lub opuszczoną głową. Aby tak nie robić, możesz np.: przysunąć monitor bliżej oczu lub usiąść zamiast stać przy kuchennym stole.
Codziennie poświęcaj 5 min na rozciąganie i rozluźnianie mięśni karku (za zgodą lekarza!). Najprostsze ćwiczenie to: splecione dłonie kładziesz na karku i delikatnie naciskasz nimi na szyję, stawiając nią równocześnie opór; delikatnie obracasz głowę w lewo i prawo.
Jednym ze skutków ubocznych ich stosowania mogą być lekkie zawroty głowy. Według wyników badań pojawiają się u co 10. osoby.
Niepożądane działanie środków farmakologicznych zdradzają również:
- zmęczenie, ból głowy;
- uczucie zimna palców;
- omdlenia przy zmianie pozycji ciała (np. z leżącej lub siedzącej na stojącą);
- biegunki lub zaparcia, nudności, wymioty, ból brzucha.
Aby się lepiej poczuć
Zgłoś się do lekarza prowadzącego i poinformuj go o swoich objawach, ale także np. innych przyjmowanych równocześnie lekach (np. przeciwko depresji). Może przepisać ci inny środek antyarytmiczny (który np. nie będzie wchodził w interakcje z innymi lekami). Jeśli zdarza ci się samej zwiększać dawkę, nie rób tego! To prowokuje skutki uboczne.
Jeśli jest to kilka filiżanek dziennie i często chodzisz do toalety, możesz być narażona na znaczną utratę magnezu z moczem.
Oprócz zawrotów głowy dla niedoboru pierwiastka typowe są:
- gorsza kondycja psychiczna - rozdrażnienie, przygnębienie, apatia, stany lękowe, bezsenność;
- skurcze i drżenie mięśni (także tych małych, np. nad okiem, tzw. drganie powieki);
- podwyższone ciśnienie krwi (stwierdzone np. w badaniu);
- pogorszenie pracy układu odpornościowego i większa podatność na infekcje.
Aby się lepiej poczuć
Stosuj moczopędne herbatki według zaleceń na opakowaniu. Codziennie sięgaj po produkty bogate w magnez. Jadaj mniej tłusto - tłuszcz utrudnia wchłanianie magnezu.
Razem z utratą krwi w organizmie ubywa żelaza. To może prowadzić do niedokrwistości.
Na takie podłoże zawrotów głowy wskazują też:
- łatwe zapadanie na infekcje;
- szybkie męczenie się, osłabienie mięśni, płytki oddech;
- drżenie palców.
Aby się lepiej poczuć
Każdego dnia jedz posiłek bogaty w żelazo, zawierający produkty zwierzęce. Dieta wegetariańska nie jest dla ciebie odpowiednia (przynajmniej na razie). Nie nadużywaj leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. typu aspiryna) - pozbawiają organizm pierwiastka. Zgłoś się do lekarza ginekologa. Może doradzić leczenie, które zmniejszy obfite miesiączki.
U jednej na kilka osób silne, negatywne emocje pociągają za sobą objawy somatyczne.
Za zawrotami głowy mogą kryć się przykre przeżycia (i np. zespół lęku napadowego), jeśli pojawiają się także: drżenie ciała, uczucie słabych, "miękkich" nóg; silny lęk (np. przed omdleniem, uduszeniem, utratą kontroli nad swoim zachowaniem, wylewem, zawałem); kołatanie serca, duszności, uczucie gorąca, wzmożona potliwość (np. dłoni).
Aby się lepiej poczuć
Poradź się lekarza psychiatry (bezpłatnie bez skier.) lub psychologa (ze skier. od lekarza POZ). Tzw. zespół lęku napadowego można szybko i skutecznie wyleczyć za pomocą psychoterapii poznawczo-behawioralnej i leków antydepresyjnych.